Turecko bude soudit strůjce neúspěšného převratu. Je jich tolik, že musí upravit zákony

Erdoganův režim chystá soudní procesy s desítkami tisíc lidí. Aby to justice zvládla, představila vláda v Ankaře nové změny v zákonech. Trest smrti mezi nimi není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Turecku pokračuje vlna zatýkání. | Zdroj: Reuters

Téměř tři měsíce od potlačení puče připravuje Turecko soudní líčení s jeho údajnými aktéry. Podle nejaktuálnějších informací čelí obvinění z pokusu o státní převrat nebo za členství v teroristické organizaci 34 tisíc lidi. Dalším 76 tisíc země třesně stihá. Celkově tak v nejbližších týdnech a měsících může stanout před soudy přibližně 110 tisíc lidí.

Kvůli vysokému počtu obviněných musí země zjednodušit soudní líčení. Turecká vláda představila balík změn v trestním zákoníku i zákon upravující trestní řízení. Podle nich bude moct soudce odmítnout předvolání dalších svědků obžalovaného, pokud dospěje k názoru, že chce obžalovaný prodlužovat proces. Stejně tak se na začátku soudu se nebude číst celá obžaloba, ale jenom stručně sdělení o trestním činu, který měl být spáchán.

Turecko pokračuje v čistkách a mučí zadržované

Číst článek

Krátce po potlačení puče se v souvislosti s ním Turecku mluvilo i o obnovení trestu smrti. Novely zákonů, ale jeho znovuzavedení nenavrhují. Může za to nejspíš fakt, že některé politické strany už předem prohlásily, že by takový zákon nepodpořily.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme