IS u Mosulu zavraždil 230 lidí. Tisíce rodin využívá jako lidské štíty

Bojovníci takzvaného Islámského státu ve středu zabili v okolí iráckého Mosulu 232 lidí. Oznámila to Rada OSN pro lidská práva. Mezi mrtvými byli civilisté i bývalí členové irácké armády, kteří odmítli plnit rozkazy radikálních islamistů. Podle Rady džihádisté v Mosulu a okolí unesli desítky tisíc lidí, zavlekli je do města a drží je u svých základen jako živé štíty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci takzvaného Islámského státu | Foto: flickr.com, CC BY 2.0, Day Donaldson

Irácká armáda zahájila operaci na dobytí Mosulu minulý týden. Podporují ji kurdské jednotky a šíitské milice, které by ale přímo do převážně sunnity obývaného města neměly vstoupit. Šíité plánují zasáhnout proti Islámskému státu západně od Mosulu.

Oblast obývá turkmenská menšina a podle agentury Reuters proto na operaci zřejmě bude reagovat Ankara. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu už dal najevo, že jeho země přijme v případě útoku potřebná protiopatření. Turečtí vojáci už teď na území severního Iráku zasahují.

Kvůli etnickému složení populace v okolí Mosulu a jednotek, které tam zasahují, se lidskoprávní organizace obávají vypuknutí nové vlny sektářského násilí. Podle Amnesty International se šíitské milice v minulosti dopustily válečných zločinů na civilistech prchajících z území ovládaného Islámským státem.

OSN v červenci uvedla, že má seznam víc než šesti set sunnitských mužů a chlapců, které šíité ve Fallúdži v centrální části země údajně zneužívali. Dalších asi padesát prý umučili k smrti.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme