Ukrajinští politici zveřejnili majetková přiznání. Vlastní lístky do vesmíru i celé kostely

Středověké obrazy, tisíce drahých vín a miliony dolarů v hotovosti. To jsou jen některé položky z majetkových přiznání ukrajinských politiků. Podle místních médií připravily Ukrajince o poslední iluze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z někdejší rezidence Viktora Janukovyče je dnes turistické lákadlo pro všechny | Foto: Vojtěch Berger

Po svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče před dvěma lety Ukrajince šokoval obří majetek, který autoritářský politik nashromáždil. Teď se ukazuje, že i někteří současní ukrajinští politici mají srovnatelné bohatství. Vyplynulo to z nových majetkových přiznání politiků, která museli zveřejnit na internetu.

Jejich bohatství mnohé Ukrajince překvapilo. V přiznáních politiků se totiž objevil třeba lístek na komerční cestu do vesmíru za v přepočtu bezmála 2 a půl milionu korun, sbírky vín, kde jedna láhev přijde na skoro čtvrt milionu korun, drahé šperky, kožichy, středověké ikony ale i celý kostel.

Z pompézní Janukovyčovy vily je turistická atrakce. Hřivny tu létají sem a tam

Číst článek

Agentura Reuters spočítala, že jen členové vlády mají dohromady v přepočtu 170 milionů korun v hotovosti. Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman například přiznal sbírku luxusních hodinek. Ukázalo se, že prezident Petro Porošenko, který patří k nejbohatším Ukrajincům, mimo jiné vlastní 104 firem v různých zemích včetně Britských Panenských ostrovů.

Majetková přiznání politiků, státních úředníků a také například soudců jsou podle nového protikorupčního zákona volně dostupná na internetu. Každý se tak může přesvědčit, jak na tom je ukrajinská politická elita. V zemi, kde se průměrný měsíční plat pohybuje v přepočtu okolo 5 tisíc korun, to podle tamních médií řadu lidí připravilo o poslední zbytky iluzí. Lidé ale věří, že veřejná databáze alespoň pomůže policii v potírání korupce.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme