Umírnění islamisté v Maroku obhajují ve volbách vůdčí pozici. Radikálové je bojkotují

Maročané volí nový parlament. Pozici nejsilnějšího hráče obhajuje umírněně islamistická Strana spravedlnosti a rozvoje. Jedná se o druhé parlamentní volby od reforem v roce 2011. Přijetím nové ústavy tehdy království uklidnilo protesty takzvaného arabského jara. Žádná z politických stran otevřeně nevystupuje proti králi Muhammadovi VI.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný marocký premiér Abd al-Iláh Ben Kírán před volební místností v marockém Rabatu | Foto: Reuters

V rukou marockého vládce je i nadále nejvíce výkonné moci v zemi. Za protiváhu královskému paláci platí právě umírnění islamisté.

„Myslím, že to bylo pět velmi úspěšných let. Děkuji Bohu za tento úspěch a sobě blahopřeji za dobrou práci. Zcela upřímně ale existuje oblast, kde se nám nedařilo. A tou je vzdělání," uvedl marocký premiér Abd al-Iláh Ben Kírán, který je zároveň předsedou Strany spravedlnosti a rozvoje.

Ta se ve volbách utká s roajalisty. Radikálnější islámské a levicové strany, které kritizují pokračující koncentraci pravomocí v rukou krále, volby bojkotují.

Maroko se chce stát energetickou velmocí, příští měsíc spustí největší solární elektrárnu světa

Číst článek

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme