Uprchlíci, jsou vzdělanější, než se čekalo, tvrdí šéf německého úřadu pro migraci

Velká část uprchlíků, kteří přijeli do Německa během posledního roku, je schopná najít si práci. Migranti mají zároveň lepší vzdělání, než se doposud předpokládalo, prohlásil šéf spolkového úřadu pro migraci Frank-Jürgen Weise. Odkázal se přitom na studii Institutu pro výzkum zaměstnanosti, která vyjde oficiálně ve středu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci se v Německu postupně zařazují do pracovního trhu.

Uprchlíci se v Německu postupně zařazují do pracovního trhu. | Zdroj: Pixabay

Podle studie si mezi zářím 2015 a 2016 našlo v Německu práci 50 tisíc uprchlíků a zhruba 30 tisíc z nich vydělává dost peněz na to, aby platilo sociální pojištění. Většinou pracují v logistice, zemědělství nebo ve skladech. Části uprchlíků začala podnikat. Přibližně 100 tisíc utečenců pobírá podporu v nezaměstnanosti.

Úřad pro migraci v posledním období opakovaně zlehčil podmínky pro pobyt a zaměstnávání vzdělaných uprchlíků. I přesto je pro ně ale hledání práce složité. „Z mnoha důvodů není pro uprchlíky jednoduché najít si v Německu práci. Vláda nám pomáhá hodně, ale je to spíš otázkou společnosti. Nehledě na naše vzdělání, velkou roli ve výběru někdy hraje národnost,“ citovala německá televize Deutsche Welle Syřana Anisa Baroudiho.

Paříž otevřela jedno z největších uprchlických center v Evropě. Nafukovací hala pojme 600 lidí

Číst článek

Ten pracuje jako IT manažer pro Červený kříž. I přesto, že v Damašku patřil k dobře placeným manažerům, musel v Německu poslat zhruba 50 žádostí o zaměstnaní, než se mu povedlo najít práci.

Baroudi tvrdí, že ví o mnohých inženýrech a zaměstnancích velkých společností, kteří odjeli do Německa a souhlasí tak se zjištěními Institutu pro výzkum zaměstnanosti. Skepticky se ale k výzkumu staví další odborníci z Institutu pro ekonomický výzkum v Kolíně. I když přesná data o školách a počtech žáků v Sýrii nejsou dostupná, podle odborníků z Kolína studovalo 22 procent lidí na technických školách, kde se připravovali na zhruba dvacítku zaměstnaní.

„Podle toho má mnoho syrských uprchlíků kvalifikace na to, aby pracovali v Německu. Musíme ale brát v úvahu to, že výroba a služby jsou v Sýrii většinou na jiné úrovni než v Německu,“ citoval deník Die Welt autory studie z Kolína.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme