USA a Rusko budou řešit situaci v Aleppu. I bez Trumpova kabinetu, shodli se ministři

Americký ministr zahraničí John Kerry v Římě jednal o ukončení bojů v syrském Aleppu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Oba ministři se shodli, že s novým řešením nehodlají čekat na kabinet nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Situaci budou znovu projednávat příští středu na evropské bezpečnostní konferenci v Hamburku, napsala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři zahraničí Spojených států a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov | Foto: US Department of State, CC0 Public domain

„Řekl bych, že obě strany chápou nutnost zachovat diplomatické styky a hledat možná řešení," řekl Kerry po dnešní schůzce.

Podrobnosti ohledně možného východiska Kerry sice nesdělil, ale zdůraznil, že ani jedna strana nebude čekat, až se problémem začne zabývat kabinet Donalda Trumpa, jehož inaugurace se uskuteční 20. ledna.

Podobně situaci vnímá i Lavrov, podle kterého nastal "správný čas na kompromis". Pokud oba státy přijdou s přijatelným návrhem, mohlo by to řešení otázky okolo Aleppa dostat z mrtvého bodu, ve kterém se ocitá už měsíc, míní Reuters.

Syrští povstalci ztratili klíčovou čtvrť na severovýchodě Aleppa. Z města uteklo deset tisíc civilistů

Číst článek

Naopak zástupce syrské opozice obvinil Rusko z průtahů v rozhovorech s povstalci z Aleppa. Podle nejmenovaného opozičního zdroje Rusko rozhovory, které začaly v Turecku a jsou tajné, nebere vážně, informovala Reuters.

Za povstalce se podle Reuters jednání účastní zástupci skupin bojujících o východ Aleppa. Syrská armáda v polovině listopadu zahájila ofenzivu a doposud vybojovala asi polovinu původně povstaleckých částí města.

Aleppo je rozděleno na vládní a opoziční část od roku 2012.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme