USA použily 'matku všech bomb'. Nejsilnější nejadernou pumu svrhly na IS v Afghánistánu

Spojené státy v Afghánistánu poprvé použily svou nejsilnější nejadernou bombu GBU-43. Agentuře AP to ve čtvrtek sdělil mluvčí Pentagonu Adam Stump.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejaderná bomba GBU-43 | Foto: U.S. Department of Defense

Americká armáda bombu kolem půl páté odpoledne středoevropského času shodila na jeskynní systém, který prý v provincii Nangarhár u hranic s Pákistánem sloužil jako úkryt bojovníků takzvaného Islámského státu.

V oblasti Nangarhár při protiteroristické operaci o víkendu zahynul jeden americký voják. Američané region společně se sousední provincií Kunar označují za hlavní působiště IS v Afghánistánu se 700 bojovníky. Afghánské úřady hovoří až o 1 500 členech IS.

Bomba GBU-43 je se zhruba jedenácti tunami výbušniny nejničivější nejadernou zbraní v arzenálu Spojených států a do čtvrtka nebyla nikdy použita. Známá je také jako „matka všech bomb" je velká nekonvenční bomba, kterou pro letectvo USA vyvinul Albert L. Weimorts.

Poloměr výbuchu je 137,61 metrů, ale masivní tlaková vlna vytvořená výbuchem se schopná zničit oblast velkou jako 9 městských bloků. Ačkoli byl její efekt často srovnáván s jadernou zbraní, má pouze zhruba tisícinu síly atomové bomby shozené na Hirošimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme