Útočníci hodili granát na polský konzulát na Ukrajině, Varšava předvolala velvyslance

Na polský konzulát v západoukrajinském městě Luck se střílelo, informoval o tom polský konzul Krzysztof Sawicki. Podle něho byla budova poškozena, nikdo ale nebyl zraněn. Událost vyšetřuje ukrajinská policie. Varšava už předvolala ukrajinského velvyslance v Polsku. Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin označil událost za „podlý útok“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova polského ministerstva zahraničí ve Varšavě | Foto: Filip Harzer

„Šlo pravděpodobně o útok z granátometu. Zasaženo bylo horní patro, zůstala tam 70 centimetrů velká díra,“ uvedl Sawicki pro agenturu PAP. Výbuch granátu už podle polského ministerstva zahraničí potvrdili ukrajinští vyšetřovatelé.

K incidentu došlo v noci z úterý na středu. V té době byla v budově konzulátu jen ochranka.

K události se už vyjádřil maršálek polského Senátu Stanisław Karczewski z vládní strany Právo a spravedlnost. Polsko podle něj bude apelovat na policii a ukrajinskou vládu, aby se věc prošetřila. Karczewski je prý vnitřně přesvědčený o tom, vztahy s Ukrajinou chce narušit „třetí strana“.

Polské ministerstvo zahraničí už informovalo, že ambasáda v Kyjevě zašle ukrajinské diplomacii protestní nótu. Varšava zároveň předvolala ukrajinského velvyslance v Polsku.

Podle ukrajinského ministra zahraničních Pavlo Klimkin‏a věcí udělá Ukrajina vše proto, aby pachatele potrestala. „Jsem pobouřený ozbrojenou provokací proti polskému konzulátu. Jde o podlost těch, kteří jsou proti přátelství Ukrajiny s Polskem,“ uvedl ministr na Twitteru.

Město Luck leží na severozápadě Ukrajiny na historickém území Volyně, které hrálo významnou roli ve vztazích mezi oběma zeměmi. V letech 1943-1944 tu docházelo k rozsáhlým etnickým čistkám mezi Ukrajinci a Poláky.

Téma loni oživil nový polský film Volyň a také diplomatická přestřelka mezi zeměmi. Polský parlament loni v létě označil masakr na Volyni za genocidu.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme