Útok na britskou poslankyni Coxovou byl podle žalobce úkladnou, politicky motivovanou vraždou

V Londýně začal v pondělí soud s údajným vrahem britské poslankyně Jo Coxové. Obžalovaný ji měl zabít týden před referendem o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Žalobce u soudu uvedl, že šlo o úkladnou, politicky motivovanou vraždu. Coxová byla zastánkyní setrvání v EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo před parlamentem v Londýně, kam lidé chodí uctít památku Jo Coxové | Foto: Reuters

Žalobce Richard Whittam popsal, jak si obžalovaný Thomas Mair týdny před vraždou na internetu sháněl podrobné informace o mladé poslankyni Labour Party. Několik svědků potvrdilo, že Mair během hrůzného činu opakovaně vykřikl „Britain First," což je název extremistické politické strany.

Obžaloba tvrdí, že motiv útoku byl ideologický, a že oběť nesdílela politické názory údajného pachatele, když odmítala odchod Británie z Evropské unie.

U soudu zaznělo, že Thomas Mair zasadil poslankyni 15 bodných ran a třikrát ji zasáhl střelnou zbraní. Na internetu se detailně zajímal taky o bývalého ministra zahraničí Williama Haguea, který mohl být jeho další případnou obětí.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme