Útok rebelů na západní Aleppo zabil nejméně sedm dětí, rakety pršely i na východ města

Nedělní útok opozičních sil na západní, vládou kontrolovanou část Aleppa připravil o život nejméně sedm dětí. Informovala o tom organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle syrské televize útok nepřežilo deset lidí, mezi nimiž jsou také děti. Západní část města střelují oponenti Damašku z východních čtvrtí Aleppa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž evakuuje děti ze školy v západním Aleppu, kterou podle syrské televite zasáhly rakety opozice.

Muž evakuuje děti ze školy v západním Aleppu, kterou podle syrské televite zasáhly rakety opozice. | Foto: Fotobanka Profimedia

Podle televize je mezi zasaženými místy škola ve čtvrti Farkán. Při útoku bylo zraněno také asi 30 lidí.

Syrská armáda v úterý obnovila útoky na povstalce ve východním Aleppu a podle SOHR od té doby zemřelo v této části města asi sto lidí. Svědci hovoří o velmi silném bombardování, při němž jenom v sobotu zahynulo přes 30 lidí.

"Pro obléhanou část Aleppa to byl katastrofický den, bylo to bezprecedentní bombardování," sdělil o sobotních útocích člen týmu záchranářů známého pod názvem Bílé přilby.

Zavřené nemocnice a prázdné sklady léků. Situace ve východním Aleppu se dále zhoršuje

Číst článek

Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán řekl, že v sobotu nebyla útoků ušetřena zřejmě žádná část východního Aleppa.

Rusko coby spojenec Damašku se útoků na město neúčastní, ale bombarduje oponenty syrého režimu v sousední provincii Idlíb.

OSN navrhla autonomii, Damašek rázně odmítá

Situací v Aleppu je zneklidněna OSN a její zvláštní zmocněnec pro Sýrii Staffan de Mistura v neděli jedná v Damašku. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim po setkání s ním řekl, že de Mistura navrhl řešit situaci v Aleppu vyhlášením autonomní správy pro povstaleckou, východní část. "To jsme zcela odmítli, je to porušení naší svrchovanosti," sdělil Mualim před novináři. Po vytlačení povstalců budou podle něj ve městě obnoveny státní instituce.

Aleppo je rozděleno na povstaleckou a vládní část od roku 2012. Rusko i Damašek vyhlásily několikrát příměří a zabezpečené koridory pro odchod civilistů. Většina civilistů i povstalců to ale nevyužila. Odhaduje se, že ve východních čtvrtích je na 270 000 lidí, a OSN upozornila, že tam došly potraviny a že nemá možnost dopravit tam nové zásoby.

Jsme už otupělí přívalem děsivých zpráv? Aleppo je paralela k Čečensku, píše Guardian

Číst článek

Mualim neřekl nic o bojových plánech v Aleppu, ale prohlásil, že Sýrie nepřistoupí na to, aby "6000 ozbrojenců" drželo 275 000 lidí z východního Aleppa jako rukojmí. De Mistura po setkání žádné prohlášení neučinil.

Mualim se také vyjádřil k tomu, co Damašek očekává od nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Doufá prý, že USA skoncují s podporou ozbrojených skupin a že také "zbrzdí regionální vlády, které těmto skupinám pomáhají". Mualim řekl, že je brzy na to říci, jak bude příští administrativa postupovat, a že je třeba si počkat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme