V Berlíně začal summit o budoucnosti východní Ukrajiny. Průlom se neočekává

Německá kancléřka Angela Merkelová v Berlíně přijala ruského prezidenta Vladimira Putina. Do německé metropole přijel vůbec poprvé od vypuknutí krize na Ukrajině. Jednání se zúčastní i prezidenti Francie a Ukrajiny Francois Hollande a Petro Porošenko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová vítá na summitu v Berlíně ukrajinského prezidenta Petro Porošenka (uprostřed) a prezidenta Francie Francoise Hollanda | Zdroj: Reuters

Očekávání před tímto setkáním tlumí jak Merkelová, tak ruská diplomacie. Žádný výrazný průlom v jednání se neočekává.

Mírovou dohodu z Minsku z února loňského roku se zatím nepodařilo naplnit. Příměří porušují obě strany, stejně tak zůstávají těžké zbraně na obou stranách fronty. Parlament v Kyjevě také nepřipravil cestu k volbám v separatistických regionech, se kterými dohoda z Minsku počítá.

Pro Angelu Merkelovou je nicméně důležité, aby se nepřestalo diskutovat. Kdykoli politická jednání přestanou, situace v krizovém regionu se zhorší.

Kancléřka Merkelová se chystá s Vladimirem Putinem mluvit také o ruských náletech v Sýrii, které dramaticky zhoršují humanitární situaci. Berlín nevyloučil, že by kvůli tomu prosazoval vůči Rusku další sankce.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme