V Bernu se na protest proti Erdoganovi sešlo 5 tisíc lidí. Ankara žádá vysvětlení

Asi 5000 lidí v sobotu ve švýcarském hlavním městě Bernu demonstrovalo proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Ankara si kvůli protestu, kterého se zúčastnili Kurdové, Turci a příznivci levicových stran, předvolala náměstka švýcarského velvyslance, informovala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Bernu | Zdroj: Reuters

Akci, která se podle portálu 20min.ch odehrála v poklidné atmosféře, organizátoři svolali na podporu svobody, demokracie a právního státu v Turecku, které se podle jejich názoru mění v autoritativní Erdoganův režim. Protest podpořily i švýcarské odbory.

Krátce před oficiálním shromážděním se v Bernu sešlo k nepovolenému pochodu asi 200 příznivců krajní levice, kteří rovněž vyjádřili nesouhlas s vývojem v Turecku. Policie proti pochodu, který se obešel bez incidentů, nezasáhla, uvedl server deníku Neue Zürcher Zeitung.

Protesty v Bernu | Foto: Reuters

Turecké ministerstvo zahraničí nad sobotním děním v Bernu vyslovilo nesouhlas a žádá od švýcarského zastoupení v Ankaře vysvětlení. Turecká tisková agentura Anadolu uvedla, že ve švýcarské metropoli protestovalo proti Erdoganovi a nadcházejícímu referendu o posílení pravomocí tureckého prezidenta zhruba 250 lidí včetně zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko, Evropská unie i Spojené státy považují za teroristickou organizaci.

Evropané, nikde na světě pro vás nebude bezpečno, vzkázal Erdogan

Číst článek

Vztahy mezi Ankarou a Evropou jsou nyní vyhrocené. Turečtí politici se před nadcházejícím dubnovým referendem pokoušeli oslovit tureckou menšinu žijící v Evropě, ale Nizozemsko a Německo takové mítinky na svém území zrušily. Erdogan toto počínání označil za nacistické metody, za což si od Německa a stejně tak od unijních představitelů vysloužil kritiku.

Protesty v Bernu | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme