V Británii se rozjíždí kampaň proti zločinům z nenávisti. Po unijním referendu jich přibylo

Nárůst xenofobních útoků v britské společnosti po unijním referendu si bere na mušku nová kampaň. Ve čtvrtek ji spustí skupina poslanců Dolní sněmovny, které podpořily i některé celebrity. Kampaň zaštítila sama ministerská předsedkyně Theresa Mayová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Premiérka přitom byla terčem kritiky, že proti nárůstu xenofobie ve společnosti v posledních měsících nevystupovala aktivněji. Oficiální statistika ministerstva vnitra ukázala, že od konce června stoupl počet nahlášených zločinů z rasové či náboženské nenávisti o 41 procent.

Nadstranická kampaň, do které se zapojí řada nevládních organizací, má zvýšit povědomí o tomto nešvaru a odsoudit napadání cizinců. Název Better Than That má odrážet filozofii, že britská společnost je lepší, než statistika napovídá.

Tvářemi kampaně budou třeba boxerský mistr světa Carl Froch nebo známý fotbalový útočník Jermaine Defoe.

Tématu útoků na cizince se při své listopadové návštěvě Prahy nevyhnul ani ministr zahraničí Velké Británie Boris Johnson. Nad bezpečnostní situací v Británii po referendu o vystoupení z unie vyjádřil znepokojení.

„Dostalo se mi ujištění, že britská vláda v tomto dělá velmi mnoho a že bezpečnost roste a že se dělá všechno proto, aby k ničemu takovému nedocházelo,“ prohlásil po setkání se svým britským protějškem český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Jiří Hošek, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme