V Den národní jednoty Rusové odhalili pomník svatého Vladimíra. O Putina ale nejde

Čtvrtý listopad je v Rusku Dnem národní jednoty. Velkými městy proto prošly desetitisícové průvody, většinou státních zaměstnanců a studentů. V Moskvě slavnostně odhalili bezmála 18metrový pomník kyjevskému knížeti Vladimírovi, který na Rusi zavedl křesťanství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník svatého Vladimíra na Borovickém náměstí v Moskvě

Pomník svatého Vladimíra na Borovickém náměstí v Moskvě | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Asi 80 tisíc lidí podle policejních údajů prošlo Tverskou ulicí až na Manéžní náměstí ke Kremlu. V odstupech se s transparenty a vlajkami střídali zaměstnanci moskevských podniků, odborových svazů, vysokých a středních škol nebo politických stran. Tedy všichni, kteří měli účast takzvaně dobrovolně povinnou.

Ruská mimoparlamentní opozice se s výjimkou nacionalistů oslav Dne národní jednoty neúčastní. Považuje je totiž za pouhou exhibici režimu prezidenta Vladimíra Putina, který na Borovickém vršku nedaleko Kremlu odhalil pomník knížeti svatému Vladimírovi od sochaře Salavata Ščerbakova.

Příběh vězněného kritika Kremlu. Je připravený obětovat své zdraví i život, říká jeho manželka

Číst článek

„Kníže Vladimír navždy vstoupil do dějin jako sjednotitel a obránce ruských zemí, jako prozíravý politik, který vytvořil základ silného centralizovaného státu. Ten spojil do jedné velké rodiny rovnoprávné národy, jazyky, kultury a náboženství. Jeho epocha byla plná velkých skutků, ale tím klíčovým byl křest Rusi,“ řekl Putin při odhalení pomníku.

Slavnostního ceremoniálu odhalení pomníku se širší veřejnost účastnit zřejmě z bezpečnostních důvodů nemohla. Policie odřízla veškeré ulice a veškerý přístup k Borovickému náměstí, a tak se k němu lidé dostali až po odjezdu oficiálních delegací – prezidenta Putina, patriarchy, předsedů parlamentu a dalších politiků.

Rudé karafiáty i protestní plakát

Lidé knížeti na podstavec kladli rudé karafiáty. Všichni ale s umístěním pomníku a vůbec s osobností knížete Vladimíra nesouhlasí. Pan Sergej si kvůli tomu přinesl protestní plakát.

Někteří přišli spontánně, jiní měli účast tzv. dobrovolně povinnou | Foto: Martin Dorazín

„Člověka jménem Vladimír nemůžu jako pravoslavný křesťan v žádném případě nazvat svatým. Loupil, zabíjel, šířil násilí a zabíral města i vesnice. Odpor tvrdě potlačoval. Nechápu ani postoj pravoslavné církve, která nás na jedné straně učí, že zabíjet je hřích, a na druhé straně oslavuje člověka, který zabíjel,“ říká Sergej.

62 procent Rusů podle průzkumů ale knížete Vladimíra považuje za jednoho z největších ruských panovníků a s umístěním sochy u Kremlu nemá problém.

Své výhrady vůči velikosti a umístění pomníku nakonec zmírnilo i UNESCO, které se původně obávalo, že monument naruší architektonický ráz Kremlu a jeho okolí.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme