V Idlibu podle Britů zabíjel sarin. Nemáme chemické zbraně, trvá na svém Asad

Nevlastníme chemické zbraně, před lety jsme se celého arzenálu vzdali. Syrský prezident Bašár Asad to prohlásil v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnila zpravodajská agentura AFP. Žádá také nestranné vyšetřování náletu v Idlibu. Britští experti zároveň oznámili, že v provincii Idlib zabíjel sarin nebo jemu podobná látka. Útok ze začátku dubna si vyžádal přes 70 obětí. Američané pak minulý týden vystřelili několik desítek střel na vojenskou základnu v Sýrii, ze které byl útok údajně veden.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad. | Zdroj: Reuters

Útok v syrském městě Chán Šajchún v provincii Idlib se dále vyšetřuje. Ve vzorcích odebraných z místa byly podle britských expertů stopy nervového plynu sarinu nebo jemu podobné látky. Ke stejnému závěru už dříve došly také turecké úřady, podle kterých byl chemickou látkou použitou 4. dubna sarin.

„Nevlastníme chemické zbraně. Před několika lety, v roce 2013, jsme se vzdali celého našeho arzenálu. A i kdybychom takové zbraně vlastnili, nikdy bychom je nepoužili," řekl syrský prezident Bašár Asad.

Letecký útok v syrské provincii Idlib si vyžádal nejméně 100 obětí včetně 20 dětí. | Foto: Reuters

Ohradil se také proti snaze Západu prosadit mezinárodní vyšetřování chemického incidentu, při kterém před týdnem zahynuly na severu Sýrie desítky civilistů, včetně mnoha dětí.

Západ tvrdí, že za otravu lidí může útok syrské armády. Asad to ale popřel s tím, že jde o umělou konstrukci, jejímž cílem bylo vytvořit záminku pro americký útok.

„Podle nás je to na sto procent konstrukce. Náš dojem je, že Západ, především Spojené státy, jsou komplici teroristů a celou tuto historku vytvořili, aby měly záminku k útoku," řekl Asad v prvním interview od chemického incidentu v Chán Šajchúnu a americké odvety.

Rusko vetovalo návrh rezoluce OSN k náletu v Idlibu. Znění je podle Lavrova předpojaté

Číst článek

„Ohledně mezinárodního vyšetřování budeme spolupracovat s Rusy. Ale (vyšetřování) musí být nestranné. Můžeme dovolit vyšetření jen a jen tehdy, pokud bude nestranné a pokud zajistí, že se ho zúčastní nestranné země, abychom si mohli být jistí, že nebude využito k politickým cílům," dodal syrský prezident.

„Jediné informace, které má svět k dispozici, jsou ty, které zveřejnila odnož Al-Káidy," řekl také Asad s poukazem na radikální povstaleckou skupinu Džabhat Fatah aš-Šám, která společně s dalšími rebely ovládá Chán Šajchún. Skupina nedávno oznámila, že vazby s Al-Káidou zpřetrhala.

Asad v rozhovoru také kritizoval americký přístup k hledání řešení syrské občanské války. Postup USA není podle něj seriózní.

Útok v syrském městě Chán Šajchún ze začátku dubna si podle svazu syrských záchranných organizací vyžádal nejméně 100 obětí a 400 zraněných. Exilová Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že po útoku zemřelo 72 lidí, včetně 20 dětí a 17 žen.

Podle této syrské organizace útočila na město buď syrská armáda, nebo její spojenec Rusko, jejichž letadla na město prý shodila toxický plyn. Rusko i Sýrie takový útok popírají. Moskva navíc tvrdí, že plyn zřejmě pocházel z detonace chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Povstalci prohlášení Ruska popřeli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme