V Japonsku udeřilo silné zemětřesení. Lidé kvůli hrozbě tsunami opouštěli domovy

Severovýchod hlavního japonského ostrova Honšú v úterý místního času (pondělí pozdě večer) zasáhlo silné zemětřesení o intenzitě 7,3 stupně. Oznámila to americká geologická služba USGS. V oblasti na pobřeží několik hodin platilo varování před přívalovou vlnou tsunami. Žádné oběti ani velké škody ale hlášeny nebyly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko vyzývá k okamžité evakuaci obyvatel. | Foto: repro

Epicentrum se nacházelo v moři asi 67 kilometrů severovýchodně od města Iwaki ve Fukušimské prefektuře, otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů.

Úřady na tichomořském pobřeží po otřesech vyzvaly obyvatele, aby se okamžitě přemístili do výše položených oblastí. Počítalo se až s třímetrovými vlnami, nakonec ale nejvyšší vlna dosahovala výšky pouze okolo 140 centimetrů.

Otřesy byly podle Reuters znatelné i v Tokiu, které leží jižně od Fukušimské prefektury.

Provozovatel místní elektrárny - společnost Tepco - ale následně prohlásil, že nové otřesy nezpůsobily v poničeném jaderném zařízení žádné další škody. Naměřena nebyla ani zvýšená radioaktivita.

Doprava ve městě Iwaki | Foto: Reuters

I přes mírný vývoj místní obyvatelé počítali s nejhorší možným scénářem. Agentura Reuters třeba zachytila evakuaci lidí z kritické oblasti poblíž města Iwaki. Na některých místech byly silnice zcela zablokované.

Zemětřesení jsou v Japonsku poměrně běžná. Naposledy se otřesy týkaly západního okolí Osaky, koncem letošního října tu zemětřesení mělo sílu 6,2 stupně. V živé paměti místních i celého světa je ale stále rok 2011. Tehdy postihlo severovýchodní pobřeží Japonska zemětřesení o síle 9 stupňů, které vyvolalo masivní vlnu tsunami. Zahynulo více než 18 tisíc lidí. Otřesy a mořské vlny rovněž vážně poškodily jadernou elektrárnu Fukušima.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme