V Kongu objevili další masové hroby. Dohromady je jich už 80

V násilím zmítané centrální konžské provincii Kasai se našlo dalších 38 pravděpodobných hromadných hrobů. Podle agentury Reuters to ve středu oznámila OSN. Od propuknutí povstání v oblasti loni v srpnu tak počet odhalených pokoutných masových pohřebišť dosáhl 80.

Tento článek je více než rok starý.

Kinshasa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mírové jednotky MONUSCO po střetech na východě Konga

Mírové jednotky MONUSCO po střetech na východě Konga | Zdroj: Reuters

Nové hroby byly objeveny na šesti různých místech v západní části Kasai, sdělil v metropoli Kinshase mluvčí mírové mise OSN v Kongu. Podle něj se průzkumů z minulého týdne účastnili i konžští vojenští vyšetřovatelé.

Děti bez končetin a desítky masových hrobů. Kongem otřásají boje mezi milicemi a vládními vojsky

Číst článek

Vláda v Kinshase viní z vražd a ukrývání mrtvol příslušníky povstalecké skupiny Kamwina Nsapu. Svědci, které Reuters vyzpovídal v březnu, ale tvrdí, že viděli armádní nákladní vozy, jak vysypávají těla. OSN konžské vojáky opakovaně obvinila z nepřiměřených zásahů. Někdo také údajně natočil vládní jednotky, jak střílejí na neozbrojené civilisty.

Násilí v centrálním Kongu propuklo poté, co byl při operaci konžské armády loni v srpnu zabit šéf Kamwina Nsapu. Oběťmi následných bojů se stali také dva experti OSN, a sice Američan Michael Sharp a Švédka Zaida Catalanová.

OSN v červnu uvedla, že jen za poslední tři měsíce přišlo v oblasti o život asi 2000 civilistů. Celkem se počet mrtvých odhaduje na více než 3300. Dalších přibližně 1,4 milionu lidí nuceně opustilo své domovy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme