V Německu našli ztracenou litevskou deklaraci nezávislosti. Nálezce dostane milion eur

Litevský politolog Liudas Mažylis našel během studií v německém archivu originál ztracené litevské deklarace nezávislosti z roku 1918. Dokument je jedním z předpokládaných tří vzácných exemplářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Německu našli ztracenou litevskou deklaraci nezávislosti | Zdroj: Reuters

Nález vyvolal v Litvě vlnu nadšení. „Je to nejlepší dárek k blížícímu se stému výročí litevské státnosti," řekla litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Vilnius už požádal Německo o vrácení dokumentu do vlasti. Podle litevského velvyslance v Berlíně našla země svůj „rodný list".

Německé ministerstvo zahraničí už pravost dokumentu potvrdilo. „Je to skvělá zpráva! Slavíme s našimi litevskými přáteli," stojí v prohlášení, které vydalo. O podmínkách vrácení dokumentu se však zatím nezmínilo.

Litva mapuje historii své státnosti právě až do vyhlášení nezávislosti 16. února 1918. Podle historiků existovaly nejméně tři exempláře deklarace, jeden z nich byl určen Německu, další Rusku. Země byla v té době pod německou vojenskou správou. Deklarací oznamovala, že se německá vojska musí stáhnout. Po druhé světové válce, kdy se země ocitla pod ruskou okupací, se stopy po dokumentech ztratily.

Litevská obchodní společnost MG Baltic vypsala minulý měsíc odměnu ve výši jednoho milionu eur (asi 27 milionů korun) tomu, kdo deklaraci najde. Částku prý vyplatí, když bude dokument doručen do Litvy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme