V Polsku se otvírá nejdražší muzeum v historii. Historici se s politiky přou o jeho smyslu

Polsko má nové Muzeum druhé světové války se sídlem v Gdaňsku. Poláky sice hrdost na odpor jejich předků proti nacistickému Německu spojuje, otevření nové instituce ale provázejí spory politiků s historiky. Jedni chtějí ukazovat polskou výjimečnost, druzí zase válku v širším kontextu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum druhé světové války v Gdaňsku.

Muzeum druhé světové války v Gdaňsku. | Foto: Fotobanka Profimedia

Polsko se stalo v roce 1939 jednou z prvních obětí německého nacismu. Za dva týdny zaútočil z východu Sovětský svaz a do roku 1945 ztratila země pětinu obyvatel. Podle náměstka ministra kultury Jarosława Sellina je to potřeba hlavně mladé generaci pořád připomínat.

„Je to trauma, které je v Polsku stále živé. Nenajdete polskou rodinu, která by v důsledku druhé světové války netrpěla - velmi citelně, materiálně stejně jako lidsky. Takže by takové muzeum mělo existovat,“ popisuje Sellin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejdražší muzeum Polska vyvolalo spor mezi politiky a historiky. Přou se kvůli němu o zobrazení válečných dějin.

Jenže Muzeum druhé světové války v Gdaňsku vzniklo už za dřívější vlády strany Občanská platforma. Historik Piotr Majewski je zástupcem ředitele a vysvětluje, že smyslem nové expozice je ukázat válečné dění v Polsku v širším evropském kontextu. To se podle něj nynější konzervativní vládě nelíbí:

„Naši odpůrci by to chtěli spíš zaměřit na Polsko, polské dějiny a takovým lineárním způsobem vysvětlit veřejnosti, že Polsko bylo výjimečné, že za druhé světové války mělo výjimečný výkon a tím skončit. My bychom chtěli ale ukázat polskou zkušenost z více evropského pohledu.“

Ministerstvo kultury zdůrazňuje, že nové muzeum a jeho expozice přišla stát v přepočtu skoro na tři miliardy korun, a to je podle náměstka ministra Jarosława Sellina neodůvodněné.

„V prvé řadě je třeba říct, že polského daňového poplatníka stálo to muzeum půl miliardy zlotých. Je to nejdražší muzeum, jaké kdy Polsko vybudovalo. Teď po otevření si na sebe snad trochu vydělá. Ale stejně jako kterékoli jiné muzeum dostávalo státní dotace a bude je dál dostávat,“ řekl Sellin.

Dvě muzea, stejná historická epocha

Vláda strany Právo a spravedlnost po volebním vítězství v roce 2015 založila v Gdaňsku Muzeum Westerplatte, tedy poloostrova, kde v roce 1939 polská posádka hrdinně vzdorovala německé přesile.

Muzeum druhé světové války s tímto muzeem administrativně sloučila. Zákonnost tohoto kroku teď řeší soud. Podle historika Majewského se ministerstvo kultury snaží Muzeum druhé světové války fakticky zlikvidovat.

„Bylo to dáno tím, že Muzeum Westerplatte vůbec neexistovalo, takže jsme sloučení vnímali jako takový trik a pokus převzít naši instituci. Veřejně se mluvilo také o zrušení celé základní koncepce našeho muzea,“ uvedl Majewski.

Náměstek ministra kultury Jaroslaw Sellin ale oponuje: „To je lživé tvrzení z politických důvodů. Naši odpůrci tvrdí, že je Muzeum Westerplatte virtuální, ale ono existuje a ministr kultury Gliński chce prostě sloučit obě instituce, které pod něj spadají. Obě dvě muzea v jednom městě vypovídají o stejné historické epoše."

Bez ohledu na spory historiků a politiků o polské dějiny za druhé světové války, je jedno jisté - Polsko bude mít oficiálně přinejmenším o jedno muzeum víc.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme