V Súdánu pokračoval soud s českým misionářem. Přišli i zástupci ambasády EU

Pondělní soud v Chartúmu s českým misionářem Petrem Jaškem přišli sledovat i zástupci ambasády Evropské unie. Řekla to česká velvyslankyně v Káhiře Veronika Kuchyňová Šmigolová, jejíž úřad působí i v Súdánu. Jašek v africké zemi čelí obvinění z protistátní činnosti. V minulosti se jej zastal i Evropský parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný prezident Súdánu Umar Bašír, předseda Strany národního kongresu | Zdroj: Reuters

"Soudní líčení trvalo zhruba hodinu a půl. Byli vyslechnuti dva svědci - jeden svědek obžaloby a jeden obhajoby. Pokračovat se bude 12. prosince," uvedla dále Kuchyňová Šmigolová. Podle jejího dřívějšího vyjádření může prvostupňový soud vynést rozsudek ještě letos.

"Přítomen byl zástupce naší ambasády v Káhiře, který hovořil delší dobu i s panem Jaškem. Ten je stále v relativně dobré fyzické i psychické kondici," doplnila velvyslankyně.

Česká diplomacie se snaží Jaška dostat ze Súdánu, kde byl podle ní na misionářské misi. Důkazy obžaloby proti němu jsou podle Prahy velmi slabé.

Účast pracovníků ambasády EU na soudním stání může souviset i s říjnovým usnesením Evropského parlamentu, které vyjadřuje znepokojení nad celkovou situací v Súdánu. Čeští europoslanci Pavel Svoboda a Jaromír Štětina do textu prosadili zmínku o Jaškovi, který byl zadržen loni v prosinci.

Jižní Súdán sužuje hlad, negramotnost i občanská válka. Ministerstvo tam nedoporučuje cestovat

Číst článek

Jašek jel do Súdánu předat finanční dar křesťanským představitelům. Súdánské úřady ho ale loni v prosinci zadržely za protistátní činnost.

Na porušování lidských práv v Súdánu dlouhodobě upozorňuje řada nevládních organizací. Súdánského prezidenta Umara Bašíra obviňuje Mezinárodní trestní soud ze spáchání genocidy a zločinů proti lidskosti v Dárfúru.

Súdánské úřady proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů. Mezi nimi je také činnost proti státu. Server Christian Solidarity Worldwide uvedl, že Jašek je podezřelý z šíření nepravdivých informací.

Soud s českým křesťanem v Súdánu: může být potrestán i bez důkazů

Číst článek

Organizace Release International na svém webu zase napsala, že čtveřice je stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli pomoci dárfúrskému studentovi, který utrpěl popáleniny při demonstraci.

Podle tohoto zdroje policie u Jaška na chartúmském letišti našla stvrzenku o předání pěti tisíc dolarů na léčebné výdaje pro popáleného studenta. Český občan byl okamžitě zatčen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme