V Suluském moři přibývá pirátů a pašeráků. Zaměřují se hlavně na bohaté turisty

Moře v okolí Malajsie, Indonésie a Filipín jsou čím dál víc oblíbenější u pirátů a pašeráků. Podle malajsijské policie mají trasy přes Suluské moře významný vliv i na financování teroristů v celé jihovýchodní Asii. Jednotlivé země proto v regionu připravují posilu námořní ostrahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínská pobřežní stráž eskortuje vietnamskou loď, kterou napadli piráti na moři jižně od Filipín. .JPG | Zdroj: Reuters

„V případě jakékoli mimořádné události nebudou vojenské lodě respektovat státní hranice - to znamená, že při pronásledování podezřelých skupin, můžou vplout do výsostných vod další země. Jsem si jistý, že tahle strategie povede k úspěchu," doufá admirál malajsijského námořnictva Ahmad Kamarulzaman.

V loňském roce proplulo oblastí Suluského moře skoro dvacet milionů lidí. Nejzranitelnější jsou ti, kteří přijíždějí v malých skupinách na vlastních, luxusních lodích. A incidentů přibývá. Nejaktivnější jsou islamisté ze skupiny Abu Sayaf z jižních Filipín. Zaměřují se na bohaté turisty z Evropy i Asie, kteří tráví většinu času na jachtách při pobřeží severního Bornea.

Po přestřelce somálští piráti vydali tanker i s posádkou. Výkupné nedostali

Číst článek

Jejich zatím poslední obětí byl německý turista, kterého popravili na konci února, protože nedostali výkupné v přepočtu asi patnáct milionů korun. Vojenské námořnictvo je přesvědčeno, že islamisté spolupracují s některými rybáři a hoteliéry, protože samotné zabavení lodi a únos posádky trvá pokaždé jen pár minut.

„Musí tady být hlavně vůle tenhle problém řešit. Armáda může přeci daleko více využívat levné a dobře dostupné drony, ty jsou pro takové hlídkování ideální," kritizuje liknavost Marcus Mojigoh, malajsijský poslanec za provincii Sabah.

Armáda však tvrdí, že uhlídat moře, o rozloze přibližně čtyřikrát větší, než je Česká republika není ani při nasazení tří dalších vojenských lodí, dost dobře možné.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme