V Turecku zatkli režiséra, který natočil film o Erdoganovi. Obvinili ho ze spojení s Gülenem

V Turecku ve čtvrtek zatkli režiséra Aliho Avciho, podezřelého ze spojenectví s duchovním, jemuž Ankara přičítá zosnování loňského neúspěšného puče. Avci natočil film o prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi a tento týden má být do kin uveden jeho nový film Probuzení.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Reha Beyoglu, který ve filmu Reis hrál roli prezidenta Erdogana, pózuje při premiéře. | Zdroj: Reuters

Z upoutávky je patrné, že ve snímku pučisté uspěli a Erdoganova rodina byla povražděna. V poslední scéně je vidět Erdogan, který má ke spánku přitisknutou pistoli.

Podle tureckých sdělovacích prostředků byl spolu s Avcim zatčen také muž podezřívaný z toho, že měl k dispozici komunikační aplikaci, jakou používají lidé z okruhu duchovního Fethullaha Gülena.

Turecká kina začal vysílat životopisný film o prezidentu Erdoganovi. Jeho odpůrci snímek kritizují

Číst článek

Právě jemu a jeho stoupencům turecká vláda připsala zorganizování loňského puče. Gülen obvinění popírá; žije v USA a Ankara marně usiluje o jeho vydání.

Podle turecké agentury Anadolu přišli policisté do Avciho domu, kde našli také druhého hledaného muže. Při domovního prohlídce se druhý muž snažil uprchnout. Policie pak oba zadržela a převezla na stanici.

V Turecku si tento týden připomínají první výročí neúspěšného pokusu o Erdoganovo svržení. Od loňského července pak skončilo v žalářích na 50 000 osob a o práci buď přišlo, nebo bylo suspendováno 150 000 osob. Čistky se dělají mezi státními zaměstnanci, učiteli, soudci, vojáky i policisty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme