Ve školách, v nemocnicích a hromadné dopravě nebudou smět mít lidé v Nizozemsku zahalené tváře

Další evropská země zakázala zahalování tváře. Zákon týkající se hlavně muslimských oděvů přijali nizozemští poslanci. Nově nebudou smět nosit lidé zahalené tváře ve školách, nemocnicích a hromadné dopravě, informovala agentura AFP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimky | Foto: zdroj: ČT24

„Zákon byl schválen,“ oznámila předsedkyně dolní komory parlamentu marockého původu Khadija Aribová. Vládní návrh přijalo 132 poslanců z celkových 150.

Zákon zakazuje úplně nebo částečně zahalování tváře ve školách, v nemocnicích, v budovách státní správy i ve veřejné dopravě. Zákaz se týká také burek a nikábů, ale nevztahuje se na roušky nezbytné z hygienických či zdravotních důvodů zejména při výkonu rizikových činností nebo při jiných příležitostech, jako jsou zvláštní oslavy.

Ve Francii zakazují burkiny, v Německu politici volají po omezení burek

Číst článek

Za porušení zákazu má být pokuta až do výše 410 eur (11 tisíc korun). Zákon ještě musí schválit Senát.

Podle předkladatele zákona liberálního premiéra Marka Ruttea nejde o náboženství ale o bezpečnost. Poslanci jednali o zákonu minulý týden za přítomnosti desítek žen se závoji, které sledovaly jednání na galerii. Podle nizozemských muslimek jde o přímý útok na jejich svobodu se oblékat tak, jak samy chtějí.

Podobné zákony byly rovněž přijaty ve Francii, v Belgii, v Bulharsku a v některých švýcarských regionech, upozornila agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme