Ve vyklízeném táboře u Calais je až 1600 dětí bez rodičů. Úřady neví, kam s nimi

Francouzské úřady vyklízejí uprchlický tábor na severu země. Jeho likvidaci doprovází nejistota a zmatky zejména u dětí bez doprovodu. O ty se mají podělit Francie a Británie, přesná dohoda zatím neexistuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor přezdívaný Džungle poblíž města Calais

Uprchlický tábor přezdívaný Džungle poblíž města Calais | Zdroj: Reuters

Likvidaci uprchlického tábora u francouzského Calais doprovázejí problémy. V táboře známém jako Džungle doposud žilo přibližně 6500 uprchlíků, převážně z Afghánistánu a afrických zemí.

Poté, co se francouzské úřady rozhodly tábor zrušit, jej ale odmítá část uprchlíků opustit. V noci z úterý na středu vybuchly v táboře dvě plynové bomby a objevilo se rovněž několik požárů.

Autobusy z tábora podle dosavadních zpráv odvezly na jiné místa zhruba třetinu migrantů. Odvozy doprovázejí dlouhé fronty před autobusy a zmatky kolem přesunů. Největší problémy se týkají dětí bez doprovodu.

Jak upozornil magazín Newsweek, francouzské úřady nemají přesný přehled o tom, kolik jich v táboře vlastně je. Před časem jejich počet odhadovaly na 900. V současnosti vycházejí spíš z odhadů neziskových organizací, které v Džungli pracují. Ty říkají, že v táboře je 1300 až 1600 dětí bez doprovodu. Kde přesně skončí, není v těchto dnech jasné jim ani úřadům.

Vyklízení 'Džungle' pokračuje. Lidé v Calais bojují se zimou, boty jsou nedostatkové zboží

Číst článek

Část mladistvých, kteří mají příbuzné ve Velké Británii, se přesune tam. Umožňuje jim to regulace Evropské unie. Po květnové změně imigračního zákona by se do Británie mohly dostat i děti bez příbuzných. O jejich přesném rozdělení mezi Británii a Francii obě země momentálně diskutují. Jejich přesuny mohou trvat ještě několik týdnů.

Děti jsou v slzách a ve stresu

První stovka mladistvých na britské ostrovy dorazila už v průběhu minulého týdne. „Doufáme, že se v průběhu dalších dvou až tři týdnů dostaneme dalších několik stovek,“ řekla britská ministryně vnitra Amber Ruddová. Její úřad už prý vyzpovídal osm stovek dětí. Na britské ostrovy dorazilo podle Newsweeku do pondělí 235 mladistvých.

Británie ale během likvidace Džungle přepravu pozastavila a velká část dětí zůstává v nejistotě. „Před sedmi dny jsem měl pohovor, abych mohl žít se svým bratrem ve Velké Británii. Od té doby jsem ale nic neslyšel. Džungli za dva nebo tři dny zničí. Mám zůstat tady? Mám jít? Nevím, co dělat,“ řekl britskému deníku The Independent sedmnáctiletý Hussan ze Súdánu. Další děti se deníku svěřily s tím, že nemůžou najít dětské fronty a nikdo jim neumí pomoct nebo poradit.

Na nedostatek informací si stěžují i neziskové organizace, které v Džungli pracují. Letáky, ve kterých byly informace o likvidaci tábora a tom, co se bude dít, se podle nich nedostaly ke všem uprchlíkům ani pomocným pracovníkům.

Podle Dorothy Sangové z organizace Save the Children je mnoho dětí v slzách a stresu, protože nerozumí procesu přerozdělení. „Snažíme se dávat jim informace, ale je to těžké, protože nevíme o moc víc než ony,“ řekla Sangová Independentu. Problémem je podle ní i napětí, které při likvidaci tábora vzniká. Humanitární pracovníci se například obávají, že ve frontách by osamocení mladiství mohli přijít k úrazu nebo by se mohli ztratit.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme