Venezuelská volební rada přerušila proces odvolání prezidenta Madura

Venezuelská Národní volební rada oznámila, že pozastavuje shromažďování podpisů, které mají ospravedlnit vyhlášení referenda o odvolání prezidenta Nicoláse Madura. Podle jihoamerického listu Latin America Herald Tribune se měly podpisy začít sbírat 26. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolas Maduro | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí volební rady přišlo poté, co soudy věrné Madurovi pozastavily předběžnou petici v pěti venezuelských státech s tvrzením, že ji provázejí podvody. Pokud by Národní volební rada obdržela během tří dnů podpisy dvaceti procent z 19 milionů voličů, musela by referendum vyhlásit.

Referendum o odvolání Madura? Nejdříve příští rok, uvedla venezuelská volební komise

Jak komentátor podotýká, socialistický prezident Maduro je tak neoblíbený, že by ho Venezuelané zcela jistě odvolali. Jeho setrvání v úřadu si podle průzkumů přeje nanejvýš pětina voličů.

Národní volební rada teď prohlásila, že sbírání podpisů „pozastavuje, dokud se nevyšetří podvody, které provázejí jejich shromažďování“. Přestože je všelidové hlasování o odvolání prezidenta zakotveno v ústavě, Maduro se je snaží odvrátit všemi prostředky.

Často při tom, jak tvrdí opozice, ústavu porušuje. Už loni v prosinci utrpěl největší volební porážku v historii země, když jeho strana a spojenci přišli o dva miliony hlasů a ztratili většinu v parlamentu.

Radě navzdory

Venezuelané se ani teď nevzdávají naděje, že neoblíbeného prezidenta sesadí. Ve státě Monagas opozice odmítla sbírání podpisů přerušit. A hlavní zastánce referenda, vůdce opozice Henrique Capriles, který je guvernérem státu Miranda, vládu varoval. Na Twitteru ji upozornil, že se pustila na velmi nebezpečnou cestu, která krizi v zemi jen prohloubí.

Protest proti prezidentu Madurovi | Foto: flickr.com CC BY 2.0 Carlos Díaz

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

ČRo Plus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme