Venezuelský nejvyšší soud jde proti opozici, chce převzít kompetence parlamentu

Nejvyšší soud ve Venezuele ve středu rozhodl, že převezme kompetence tamního parlamentu. Verdikt zdůvodnil tím, že zákonodárný sbor už delší dobu neplní různá rozhodnutí tohoto soudu, informovala ve čtvrtek agentura EFE. Soud už loni zneplatnil řadu zákonů přijatých poslanci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský nejvyšší soud

Venezuelský nejvyšší soud | Foto: Fotobanka Profimedia

"Jelikož trvá situace pohrdání soudem a neplatnosti výkonů Národního shromáždění, tento soudní dvůr zajistí, že parlamentní kompetence budou vykonávány přímo prostřednictvím tohoto soudu, aby byl zaručen právní stát," uvádí se v rozhodnutí soudu.

Nejvyšší soud, nakloněný socialistickému prezidentovi Nicolási Madurovi, už přes rok blokuje práci parlamentu, v němž má od loňského ledna většinu koalice stran opozičních prezidentovi. Soud od té doby zrušil řadu zákonů přijatých poslanci.

Venezuela kvůli hyperinflaci zvedne minimální mzdu. Vzroste na šedesát dolarů měsíčně

Číst článek

Loni v září nejvyšší soud vynesl verdikt, že parlament je ve stavu odporujícím ústavě a že "pohrdá soudem". Zdůvodnil to mimo jiné tím, že v parlamentu od loňského ledna zasedali i tři opoziční poslanci, jejichž mandáty soud už v prosinci 2015 po jejich zvolení bez vysvětlení pozastavil.

Středeční výrok nejvyššího soudu přišel den poté, co poslanci vyzvali orgány veřejné správy, aby okamžitě uspořádaly volby guvernérů. Ty se měly konat už loni v prosinci a stále není jasné jejich datum.

Marné referendum

Výrok soudu může být podle španělského listu El País i reakcí na to, že poslanci minulý týden schválili reaktivaci aplikace demokratické charty Organizace amerických států (OAS). Ta umožňuje pozastavit členství Venezuely v této organizaci. O to požádal už minulý rok šéf OAS Luis Almagro kvůli "neustálému porušování ústavy, porušování lidských práv... a nedostatečné reakci na vážnou humanitární krizi" ze strany venezuelské vlády.

OAS tento týden o situaci ve Venezuele jednala, ale o pozastavení jejího členství v organizaci nerozhodla.

Opozice se už rok marně snaží o uspořádání referenda o Madurově odvolání, čemuž ale vláda s pomocí nejvyššího soudu brání. Opozici se loni podařilo shromáždit více podpisů ke svolání referenda, než bylo v první fázi potřeba. Poté ale proces zastavila volební komise kvůli vyšetřování údajných podvodů při sbírání podpisů.

Koncem loňského října zahájila vláda a opozice za zprostředkování Vatikánu rozhovory o krizi v zemi, které ale postupně uvízly na mrtvém bodě. Obě strany se vzájemně obviňují, že neplní dohody. Opozice tvrdí, že vláda využila dialogu jen k tomu, aby zabrzdila konání referenda o odvolání hlavy státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme