Věrný spojenec a rázný kritik establishmentu. Kdo jsou noví Trumpovi muži Priebus a Bannon?

Podoba týmu nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa začíná získávat kontury. Kdo jsou Reince Priebus a Steve Bannon, které si Trump zvolil za personálního šéfa Bílého domu, respektive hlavního poradce?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reince Priebus. | Zdroj: Reuters

Reince Priebus, věrný spojenec

Budoucí druhý nejmocnější muž Bílého domu se narodil 18. března 1972 v Doveru v americkém státě New Jersey a vystudoval politické vědy a angličtinu na univerzitě Wisconsin-Whitewater a práva na Miamské univerzitě.

V roce 2004 neúspěšně kandidoval do Senátu ve státě Wisconsin a o 7 let později byl poprvé zvolen předsedou Národního výboru Republikánské strany, svůj mandát obhájil o dva roky později.

Trump si vybral personálního šéfa Bílého domu. Bude jím předseda Národního výboru republikánů

Číst článek

Priebus je považován za reprezentanta spíše konzervativní části strany. Během volební kampaně byl Trumpovým věrným spojencem.

Priebus má úzké vztahy s vedoucími představiteli republikánů, především s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem. V první reakci po svém jmenování prohlásil, že je poctěn, a dodal, že Trump bude "skvělým prezidentem pro všechny Američany".

Reince Priebus je ženatý a má dvě děti.

Steve Bannon, kritik establishmentu

Muž, jehož si Donald Trump zvolil za svého hlavního poradce, se narodil se 27. listopadu 1953 v Norfolku v americkém státě Virginia. Vystudoval Georgetownskou univerzitu a v roce 1983 získal titul MBA na Harvardu.

Steve Bannon. | Foto: Reuters

V 80. letech pracoval Bannon pro investiční banku Goldman Sachs, kde měl na starosti projekty ze světa médií a zábavy. Poté založil vlastní firmu, která nabízela finanční služby a poradenství v Hollywoodu. Produkoval také několik snímků, v roce 2004 natočil dokument Tváří v tvář zlu o bývalém americkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi a jeho politice vůči Sovětskému svazu.

Je spoluzakladatelem zpravodajského webu Breitbart.com, který byl pod jeho vedením znám výrazně protipřistěhovaleckou a nacionalistickou rétorikou.

V srpnu letošního roku se Steve Bannon stal šéfem Trumpova volebního týmu. Krátce poté list New York Post informoval, že Bannon byl před 20 lety obviněn z domácího násilí vůči své tehdejší manželce.

Patří k rázným kritikům establishmentu, kritiky je označován za krajního nacionalistu. Během kampaně se podílel na jejím přiostřování v době prezidentských debat, když sehnal Trumpovi trojici žen, které tvrdily, že se staly oběťmi sexuálního obtěžování bývalého prezidenta a manžela Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové Billa Clintona. Ostře kritizoval také prezidenta Baracka Obamu.

Steve Bannon je podruhé ženatý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme