Viceprezident Mike Pence. Muž za Trumpem chce umístit v Česku protiraketový štít

Vedle Donalta Trumpa působí uhlazeně a ne se vším s novým prezidentem souhlasí. Guvernér Indiany Mike Pence se stane viceprezidentem USA, před volbami se vyjádřil i o protiraketovém štítu, který by chtěl umístit do Česka a Polska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mike Pence, viceprezident USA | Zdroj: Reuters

„Tohle je historická noc. Američané promluvili a zvolili si nového šampiona, nového prezidenta. Těžko se mi vyjadřuje, jak jsem poctěn, že budu mít tu výsadu sloužit jako viceprezident USA. Přicházím s velkou pokorou. Cítím hluboký vděk vůči americkému lidu, že nám dal svou důvěru,“ řekl těsně před Donaldem Trumpem Mike Pence, budoucí viceprezident USA.

ONLINE: Rozhodnuto. Donald Trump se stane americkým prezidentem

Číst článek

57letý rodák z Columbusu pochází z rodiny irských katolí. Je dlouholetým sympatizantem hnutí Tea Party sám sebe někdy označuje jako "křesťana, konzervativce a republikána - přesně v tomto pořadí."

Po úspěšném zakončení studia práva na Indianské univerzitě nejdřív působil jako soukromý právník, následně působil v rozhlase, kde měl svůj vlastní pořad The Mike Pence Show. Do Sněmovny reprezentantů se dostal v roce 2001 a působil v ní 12 let. V roce 2008 například kritizoval finanční pomoc pro Wall Street.

Donedávna nepříliš známý Pence působí vyrovnaně a tlumí dopady Trumpových kontroverzních výroků. V debatě kandidátů na viceprezidenta zaujal sebevědomým výkonem a podle médií předčil svého soupeře z demokratického tábora Tima Kanea.

Proti potratům i uprchlíkům v Indianě

S Trumpem ne ve všem souhlasí, vloni například odsoudil jeho návrh, aby se muslimům zakázal vstup do USA. Pence řekl, že to je urážlivé a protiústavní. Kritikou zareagoval i na jeho obscénní výroky o ženách, které se nedávno objevily na videu z roku 2005.

Ostře se vymezuje proti potratům, je proti uzavření věznice Guantánamo pro podezřelé z terorismu, nesouhlasí se službou homosexuálů v armádě ani s jejich sňatky. V debatě také zmínil, že by USA měly umístit protiraketový štít v Česku a Polsku.

Loni jako guvernér Indiany podepsal zákon o svobodě vyznání, který podle jeho kritiků diskriminuje sexuální menšiny. Je rovněž proti přesídlování syrských uprchlíků do Indiany.

ČTK, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme