Vláda a povstalci v Kolumbii podepsali novou mírovou dohodu, referendum už nebude

Kolumbijská vláda a povstalci z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) v Bogotě podepsali novou mírovou dohodu, která má ukončit více než půlstoletý konflikt v zemi. Jde o druhou, upravenou verzi dohody. Tu první odmítli kolumbijští voliči v říjnovém referendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce FARC Rodrigo Londoňo podpisuje novou mírovou dohodu s kolumbijskou vládou | Foto: Reuters

Revidovaný dokument v Bogotě podepsali vůdce FARC Rodrigo Londoňo a kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Novou dohodu, která byla dojednána 12. listopadu v Havaně, již vláda voličům k lidovému hlasování nepředloží. Schvalovat by ji měly zřejmě už příští týden obě komory parlamentu.

Původní dohoda o ukončení více než padesátileté občanské války, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána letos 26. září. Předcházela jí čtyřletá jednání v Havaně a prezident Santos dostal za ukončení konfliktu letos Nobelovu cenu míru.

Parlament dohodu nejspíš schválí

Odpůrci původní dohody nesouhlasí ani s touto novou, která se podle nich jen málo liší od té první. Příznivci dokumentu však mají podle kolumbijských médií v parlamentu dost hlasů na to, aby dohoda prošla.

Ozbrojenci ze skupiny FARC v kolumbijských horách (snímek z 16. srpna 2016) | Foto: Reuters

Radikálně levicové hnutí FARC, které má v současnosti zhruba 7000 členů, založil v roce 1964 Manuel Marulanda, zvaný Tirofijo, tedy Přesná rána. Vedl je až do své smrti v březnu 2008. Tehdy mělo hnutí asi 16 tisíc členů a ovládalo zhruba třetinu Kolumbie, zejména jih země. Finance získávalo z obchodu s drogami a prostřednictvím únosů a vydírání.

ČTK, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme