Vládu na Islandu se pokusí sestavit Piráti. Najdeme cestu ke spolupráci, věří jejich šéfka

Islandský prezident Gundi Johannesson požádal členy Pirátské strany, aby se pokusili vytvořit vládu. Své rozhodnutí oznámil Johannesson po jednání s předsedkyní pirátů Birgittou Jonsdottir.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáty parlamentních voleb na Islandu | Foto: Reuters

Piráti, skončili ve volbách třetí, žádné straně se ale nepodařilo získat úplnou většinu. V předvolebních kampaních piráti slibovali radikální reformy.

Dvě předchozí kola koaličních rozhovorů se Stranou nezávislosti a Levicově-zelenou stranou se nevyvedly podle Johannessových představ, napsal server BBC.com.

Cesta ke spolupráci

„Dnes jsem se potkal s představiteli všech stran a zeptal se na jejich názor, kdo by měl vést tyto rozhovory. Pak jsem svolal Birgittu Jonsdottir a pověřil jí mandátem,“ řekl v pátek prezident.

„Myslím optimisticky, najdeme cestu ke spolupráci,“ řekla předsedkyně Jonsdottir.

Nový islandský prezident je „chlapík od vedle“

Číst článek

Pirátská strana, která byla založena v roce 2012, ztrojnásobila svůj počet míst v islandském parlamentu. Obsadila 10 z 63 křesel.

Volby se konaly kvůli odstoupení bývalého premiéra Sigmundura Gunlaugssona, který byl zapleten v kauze Panama Papers, kdy byl odhalen jeho nemalý majetek v daňových rájích.

Piráti ve vládě prosazují větší politickou transparentnost a odpovědnost, bezplatnou zdravotní péči, zrušení daňových skulin a větší ochranu údajů občanů.

Kateřina Golasovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme