Volební kampaň pokračuje v USA do poslední chvíle. Trumpa podpořili příznivci přímo před jeho mrakodrapem

Po více než rok a půl dlouhé kampani, která stála milióny dolarů a úsilí tisíců lidí, Američané vyrážejí volit nového prezidenta. Hillary Clintonová a Donald Trump svedou tvrdý souboj o prezidentské křeslo a oba kandidáti se na poslední chvíli snaží získat na svou stranu voliče v klíčových státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do Trumpova mrakodrapu Trump Tower | Foto: Reuters

Přímo před budovou Donalda Trumpa stála v pondělí skupinka Hispánců, kteří skandovali „postavme zeď!“. Čtyřicetiletý Pedro, který přišel do Ameriky z Kuby, tvrdí, že politici tuto zemi prodali kousek po kousku. Jedině Trump prý může znovu udělat pořádek a učinit ji znovu velkou, podle hesla, které je mottem jeho kampaně. On by svou zemi nikdy neprodal, dodává Pedro.

„Přišel sem jsem v roce 1990 legálně, když mi bylo pět let,“ říká další muž před mrakodrapem Rodrigo, který přišel do Spojených států z Ekvádoru. Tvrdí, že je nespravedlivé, jakou podporu mají nelegální přistěhovalci. Rodrigo tvrdí, že oni sami si všechno museli vybojovat, navíc musí platit pětatřiceti procentní daň. Ti, kteří jsou v zemi nezákonně, dostávají podporu a všechno mají zadarmo, to podle něj není fair.

Ve státu, který se výrazně kloní ke Clintonové, je ale jejich postoj spíš ojedinělý. Lee Talingtonová, která se s dcerkou v kočárku vydala obhlédnout přípravy před Javitzovým sjezdovým centrem, má o své volbě jasno. Čtyřiatřicetiletá letá učitelka dá hlas Hillary Clintonové. Donaldu Trumpovi prý nedůvěřuje, nelíbí se jí to, jak mluví o ženách a nevěří, že má vlastnosti, které by měl mít prezident.

Demokratickou kandidátku, která má šanci stát se vůbec první prezidentkou v historii Spojených států, bude volit i další Newyorčanka, Permilla. I přes kritiku za netransparentnost a tajnůstkářství považuje Clintonovou za důvěryhodnou političku.

Pro drtivou většinu Američanů je volební úterý vysvobozením z koloběhu devatenáctiměsíční kampaně, která co do tvrdosti a vyhrocenosti nemá v novodobých amerických dějinách obdoby. Oba kandidáti patří svorně k nejoblíbenějším v historii. O to těžší bude pro vítěze, ať už se jím stane kdokoli, sjednotit hluboce rozdělený národ a být důvěryhodným prezidentem či prezidentkou skutečně pro celé Spojené státy.

Jan Šmíd, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme