Vracejme migranty z moře zpět do Afriky, chce německý ministr vnitra. Opozice: Byl by to humanitární skandál

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere chce vracet migranty do Afriky. A to ještě předtím než se jim podaří přes Středozemní moře dosáhnout evropských břehů. Podle nedělníku Welt am Sonntag navrhuje zachytávání lodí už na moři a následné umisťování lidí mimo Evropu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Lesbos dorazil další člun z Turecka se syrskými uprchlíky | Foto: Reuters

Úřad vedený členem Křesťansko-demokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové chce, aby Evropská unie zastavovala lodě s potenciálními přistěhovalci už na moři a umisťovala do táborů mimo Evropu. Tam by migranti čekali na posouzení své šance na přijetí v Evropě.

„Pokud přijdou o vyhlídky na dosažení evropských břehů, může to migranty především odradit od toho, aby nastupovali na lodě k životu nebezpečné a nákladné cestě," řekla mluvčí ministra německému listu.

Nezletilí migranti opouštějí Džungli. Z uprchlického tábora je rozvezou do center napříč Francií

Číst článek

Navrhovaný postup by podle ministerstva připravil o zisk skupiny převaděčů lidí, které vydělávají na migrantech z Afriky či Sýrie proudících zvláště přes Libyi do Evropy.

Kancléřka Merkelová dlouhodobě čelí tlaku nejen protiimigrantské opozice za svou politiku vstřícnou k uprchlíkům. Plán jejího ministra inspirovaný praktikami Austrálie počítá s vybudováním táborů v Tunisku, Egyptě a dalších severoafrických zemích, odkud by migranti mohli požádat o azyl. Teprve pokud by se žádostí uspěli, dostali by se do Evropy.

Podle ministerstva zatím nebyl plán jakkoli projednáván na úrovni EU. Levicová opozice však podle listu nápad kritizuje s tím, že by vedl k "humanitárnímu skandálu" a stal se "dalším krokem směrem ke zrušení práva na azyl".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme