Výbuch v německé chemičce nepřežili dva lidé. Obyvatelé okolních domů nemají vycházet

Výbuch v chemičce společnosti BASF v německém městě Ludwigshafen usmrtil dvě osoby a dalších nejméně šest těžce zranil. Dva lidé se nadále pohřešují, řekl zástupce chemičky Uwe Liebelt. Obyvatelům částí Ludwigshafenu a Mannheimu firma stále doporučuje nevycházet z domovů a neotevírat okna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch v chemičce společnosti BASF v německém Ludwigshafenu zranil několik lidí | Zdroj: Reuters

Detonace se ozvala před polednem. Požár, jehož plameny šlehaly až do výšky několika desítek metrů a ze kterého stoupal nad město temný dým, je už pod kontrolou. Zástupce chemičky Liebelt na odpolední tiskové konferenci uvedl, že nejprve začalo hořet jedno z potrubí. „Jak poté došlo k explozi, zatím není jasné," podotkl. Neví se ani to, jaká látka začala hořet. V chemičce se ale běžně překládají hořlavé kapaliny a zkapalněný plyn. Jejich množství ročně dosahuje 2,6 milionu tun.

Požár propukl nedaleko továrního přístavu. Televizní záběry z místa ukazovaly plameny šlehající do výše i hustý černý kouř stoupající nad město.
Požár, na jehož likvidaci se podílejí jednotky z širšího okolí, už je podle úřadů pod kontrolou. Hašení ale pokračovalo i ve večerních hodinách. Z místa požáru nadále stoupá hustý černý dým. Podle dosavadních měření ale pro obyvatelstvo nebezpečí nepředstavuje. Přesto by lidé měli raději zůstat doma.

Vedle dvou mrtvých a je šest lidí těžce zraněno. Exploze v Ludwigshafenu ale není jedinou podobnou situací, kterou musela v pondělí společnost řešit. Už ráno se při potížích s filtrem v továrně v Lampertheimu, který leží severně od Ludwigshafenu, zranili čtyři zaměstnanci. Ke znečištění ovzduší tam ale podle úřadů nedošlo.


Závod v Ludwigshafenu byl dříve dějištěm tragických nehod. Při explozi v roce 1948 zemřelo v chemičce 207 lidí a 3800 osob utrpělo zranění.

Podle mluvčí BASF se exploze nejspíš odehrála v místě, kde jsou překládány hořlavé materiály jako plyn a ropa. Kouř stoupal nad severní částí města.

Závod byl v dávnější minulosti dějištěm tragických nehod. Při explozi v roce 1948 zemřelo v chemičce 207 lidí a 3800 osob utrpělo zranění.

Ještě vážnější výbuch v továrně společnosti BASF v roce 1921 si vyžádal přes 560 obětí. Tehdy šlo o patrně nejhorší tragédii v dějinách chemického průmyslu.

Výbuch v chemičce společnosti BASF v německém Ludwigshafenu zranil několik lidí | Foto: Reuters

ČTK, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme