Vyostřená kampaň rozdělila Spojené státy. Tisíce lidí opět protestovaly proti Trumpovi

Tisíce demonstrantů opět vyšly do ulic amerických měst. Protestovaly proti vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v úterních prezidentských volbách. Vyčítají mu, že jeho kampaň podnítila xenofobní a rasistické nálady. V některých městech se pak dokonce objevily graffiti s hákovým křížem. Trump označil protesty za neférové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti Donaldu Trumpovi. Policisté dohlížejí na protesty v Minnesotě | Foto: Reuters

Protesty proti budoucímu prezidentovi propukly druhý večer po sobě v New Yorku, Kalifornii a mnoha dalších amerických státech.

V New Yorku se stovky lidí opět sešly před Trumpovým mrakodrapem Trump Tower na Páté avenue. Křičeli protitrumpovské slogany a v rukou měli transparenty s hesly vyjadřujícími hněv nad osobou příštího prezidenta.

„Jde o klimatickou změnu, dohodu s Íránem. Jde o práva homosexuálů, masové deportace. Ať se na to díváte, odkud chcete, ten chlap to od začátku do konce vidí všechno špatně," řekl agentuře AP jeden z demonstrantů David Thomas.

Na druhém konci USA v San Francisku stovky lidí křičeli „není to můj prezident“ a vyzývaly newyorského miliardáře k rezignaci na funkci, do níž byl zvolen. Pod stejným heslem #NotMyPresident se protestující sdružují také na sociální síti Twitter.

Protestující v Minneapolisu a Portlandu krátce přiměli úřady k uzavření několika klíčových dopravních tepen. Další stovky lidí vyrazily k pochodům ve Filadelfii, Louisville nebo Baltimore.

Na rozdíl od středy, kdy policie zadržela na několika místech více než 50 lidí, byly ve čtvrtek večer demonstrace poklidnější a k zatýkání téměř nedošlo. Trump už protesty označil za neférové.

„Právě proběhla velmi otevřená a úspěšná volba prezidenta. Nyní profesionální protestující, podněcováni médii, protestují. Velmi neférové!" napsal na Twitteru Trump.

Ameriku rozdělila jedna z nejvyostřenějších kampaní historie a emoce se nedaří uklidnit ani přes smířlivá slova jak Donalda Trumpa, tak i Baracka Obamy. Stávající prezident ve čtvrtek v podvečer přivítal Trumpa v Oválné pracovně Bílého domu.

Fajn chlap, těším se na další setkání, řekl Trump. V Bílém domě se sešel s Obamou

Číst článek

Historické setkání se neslo v duchu vzájemného respektu a uznání. První vzájemnou schůzku po volbách popsali jako velmi dobrou.

Obama řekl, že udělá vše, aby byl jeho následovník úspěšným prezidentem. „Pokud uspěje, uspěje i naše země,“ řekl Obama.

Trump na druhé straně Obamu nazval velmi dobrým mužem a řekl, že v budoucnu ocení jeho rady. Obama a Trump se přitom v minulých měsících obviňovali ze závažných chyb a neschopnosti vést zemi.

Obama a Trump se sami tváří tvář prakticky nikdy před tím nesetkali. Jejich schůzka byla původně plánovaná na deset minut, protáhlo se ovšem na hodinu a půl. Donald Trump do funkce oficiální nastoupí 20. ledna 2017.

Donald Trump se sešel se současným americkým prezidentem Barackem Obamou | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme