Vzhůru na jahody, Britové. Zahrává si kabinet Mayové s nacionalismem?

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová pobouřila firmy slibem, že bude třeba omezit počet zahraničních pracovníků, a ministryně pro energetiku Andrea Leadsomová dokonce vyzvala občany, aby nahradili východoevropské pracovníky na farmách při sběru jahod a dalších plodin. Podle komentátorů si kabinet Mayové začal zahrávat s protekcionismem a nacionalismem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová na zasedání kabinetu

Britská premiérka Theresa Mayová na zasedání kabinetu | Foto: flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0, Number 10, Tom Evans

Britská premiérka Theresa Mayová tento týden na konferenci Konzervativní strany v Birminghamu naznačila, jakou cestou se bude Británie po brexitu ubírat. Španělský deník La Vanguardia si všímá, že Mayová hledá podporu nejen mezi pravicovými, ale i mezi levicovými voliči.

„V prvním zásadním politickém projevu od příchodu na Downing Street číslo 10 se premiérka snažila oslovit pravicové křídlo své strany, ale i voliče Strany pro nezávislost Spojeného království. Zároveň se ale pasovala do role obhájkyně sociálního státu a zahájila mohutné lovení hlasů na levici. Labouristé mají dokonce pocit, že se jim snaží ukrást hlavní témata jejich politického programu,“ píše La Vanguardia.

Podle listu se Mayová nerozhodla k razantnímu přerušení vazeb na Evropu, ostatně během kampaně nebyla žádným rozhodným zastáncem brexitu. Začala však systematicky rozšiřovat voličskou základnu Konzervativní strany a nebrání se přitom ani nacionalistickým tónům, což je pro vládní britskou politiku neobvyklé.

Brexit spustíme do konce března, pak bude Británie sebevědomá, řekla premiérka Mayová

Číst článek

Rozchod s hodnotami

Francouzský deník Les Echos je přesvědčen, že premiérka se rozešla se základními konzervativními hodnotami. „Svůj projev cílila na 'obyčejné dělníky' a snažila se naklonit si voliče řešením otázek migrace. Paralelně opisuje od labouristů i populistické UKIP. Vlastně se přihlásila k tomu, co dnes charakterizuje celou Evropu – k protekcionismu a intervencionismu,“ píše deník.

Pro konzervativce je to tak trochu malá revoluce. Odhodili svou liberální doktrínu a koketují s kritikou kapitalismu. „A když Mayová vychvaluje státní sociální systém anebo vyzývá britské firmy, aby pořizovaly seznamy zahraničních zaměstnanců, člověk má spíše pocit, že slyší mluvit francouzského levicového ministra hospodářství Montebourga či rovnou šéfku Národní fronty Marine Le Penovou,“ píše Les Echos. Londýnské finanční centrum City přitom zbohatlo na otevřenosti vůči světu a globální ekonomice. „Kdyby se mělo začít uzavírat, zaplatilo by za to vysokou cenu,“ dodává deník.

Cestou Trumpova populismu

Konzervativní list Daily Telegraph kritizuje názor Mayové, že imigranti berou práci britským občanům. „Nadbíhá tím lidem, kteří jen na základě pocitů a obav dospěli k názoru, že jsou chudí, protože jim lidé ze zahraničí berou práci. Přitom pro to neexistuje žádný důkaz. Mayová však fakticky vzkázala voličům, že jejich pocity jsou důležitější než fakta,“ píše Daily Telegraph. Podle listu se premiérka vydala cestou populismu Donalda Trumpa, pro něhož není pravda žádnou hodnotou. „Pokud vám vadí imigranti, máte pravdu a jste v právu,“ říká voličům vlastně Mayová.

Jan Fingerland: Libra lehčí než unce aneb Proč britská měna padá

Číst článek

Naopak německý deník Frankfurter Rundschau oceňuje, že premiérka sjednotila stranu tak, jak to její odtažitý a povýšenecký předchůdce nikdy nedokázal. Mayová mimo jiné dokázala překlenout propast mezi svým mírně proevropským stanoviskem a táborem odpůrců EU. Brexit totiž nepochopila pouze jako akt revolty proti Bruselu, ale také jako protest chudých britských vrstev proti liberálním londýnským elitám.

„Teď ovšem musejí následovat investice londýnské vlády do postižených regionů, jinak se propast v britské společnosti nikdy nepodaří zacelit,“ končí Frankfurter Rundschau.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

ČRo Plus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme