Washington ostře kritizoval Izrael za nové osady na Západním břehu

Spojené státy mimořádně ostře kritizovaly svého izraelského spojence za plány na budování nových židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. Takový krok podle Washingtonu poškozuje vyhlídky na mír a protiřečí slibům, které prý USA z Izraele dostaly. Tel Aviv kritiku odmítl jako nepatřičnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská osada Avigail je v zóně C na palestinském Západním břehu | Foto: Štěpán Macháček

Bílý dům a ministerstvo zahraničí USA „ostře odsuzují“ rozhodnutí Izraele pokračovat v plánu na budování osad „hluboko uvnitř Západního břehu“, uvádí se v prohlášení Washingtonu.

„Od izraelské vlády jsme přitom dostali veřejné ujištění, které je s tímto záměrem v rozporu,“ řekl novinářům prezidentský mluvčí Josh Earnest. „Pokud jde o vztahy dobrých přátel, jsme v tomto ohledu vážně znepokojeni,“ dodal mluvčí.

Výhrady USA vyvolává nová etapa budování osady Šilo na Západním břehu. Podle Washingtonu jde o nový projekt, který se realizuje přesto, že premiér Benjamin Netanjahu slíbil opak.

Nové osady, nebo jen rozšíření jedné stávající?

Podle Izraele naopak o nový projekt nejde. Jedná se prý jen o rozšíření stávající osady, která je na půl cesty mezi Ramalláhem a Nábulusem. „Projekt bude vybudován v rámci existující osady Šilo a nezmění její hranice,“ uvedlo v prohlášení izraelské ministerstvo zahraničí.

Židovské osady na okupovaném území jsou podle agentury AP velmi rozsáhlé, což osadníkům umožňuje budovat v jejich rámci nové a nové projekty, aniž by se vystavili kritice za rozšiřování svých pozemků.

Americká vláda s takovou praxí nesouhlasí. Podle Washingtonu nově budovaná osada propojí síť židovských sídel na Západním břehu a palestinské území fakticky rozdělí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme