Wilders do vězení za nenávistné výroky nepojede. Prokuratura žádá jenom pokutu

Nizozemská prokuratura ve čtvrtek navrhla pokutu 5000 eur (asi 135 000 Kč) pro předsedu krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Ten u soudu od konce října čelí obvinění z diskriminace a podněcování k rasové nenávisti. O vězení pro opozičního politika, známého svými protiislámskými výroky, prokuratura neusiluje, napsala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geert Wilders | Foto: Reuters

Wilders obvinění už dříve popřel, proces označil za politický a odmítl se jednání v přísně střežené soudní budově nedaleko amsterodamského letiště Schiphol účastnit. Zastupuje ho tak pouze jeho obhájce. Rozsudek se očekává 9. prosince.

Podle prokuratury se Wilders provinil v březnu 2014, kdy na setkání s voliči před místními volbami prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka. "Méně, méně, méně," skandovali v Haagu Wildersovi stoupenci, když se jich politik zeptal, zda chtějí v tomto městě více, či méně Maročanů. "Postaráme se o to," slíbil šéf PVV. Imigranty z Maroka - kteří představují asi dvě procenta ze sedmnáctimilionové populace země - přitom označil za "špínu".

V Nizozemsku začal soud s Wildersem. Obviněn je z diskriminace a podněcování k rasismu

Číst článek

Podle agentury AFP je proces testem toho, jak daleko sahají v Nizozemsku hranice svobody slova. "Soud by měl vyslat jasný vzkaz, že prohlášení jako tato do Nizozemska nepatří," prohlásil dnes podle agentury AP prokurátor Wouter Bos.

Už v roce 2011 čelil Wilders podobné obžalobě za srovnávání islámu s fašismem a za výzvy k zákazu koránu. Nakonec byl obvinění zproštěn. Nynější proces se koná před parlamentními volbami plánovanými na 15. března, v nichž mají největší naději na vítězství právě Wildersova Strana pro svobodu a konzervativní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme