Yahoo skenovala pro americké tajné služby stovky milionů e-mailů, tvrdí bývalí zaměstnanci

Internetová společnost Yahoo údajně na požádání americké vlády prověřovala všechny příchozí e-maily svých zákazníků. Za tímto účelem loni tajně vyvinula počítačový program, který dokáže prohledávat zprávy i přílohy. Mohlo by jít o první známý případ, kdy internetová firma souhlasila s tím, že na přání vlády bude kontrolovat účty svých klientů v takovém rozsahu. Mělo se jednat o požadavek neveřejného vládního nařízení. Zprávu přinesla agentura Reuters s odvoláním na bývalé zaměstnance Yahoo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajné služby údajně ovládaly webové kamery uživatelů portálu Yahoo | Zdroj: Reuters

Není jasné, co americké tajné služby v e-mailech hledaly a jak s nasbíranými informacemi nakládají. Ale bývalí zaměstnanci Yahoo uvedli pod podmínkou anonymity, že firma potají vybudovala program, který byl schopný vyhledávat v e-mailech požadovaná slova, celé věty nebo přílohy. Nasbírané informace pak Yahoo posílala agentům z FBI a NSA.

Ve firmě ale podle Reuters celá věc vyvolala spor, který loni v červnu vedl k odchodu šéfa bezpečnosti informací Yahoo - Alexe Stamose. Ten teď pracuje pro Facebook jako bezpečnostní manažer. K případu se odmítl vyjádřit.

V reakci na odhalení vydala společnost Yahoo krátké prohlášení, že dodržuje zákony Spojených států. Dále odmítla celou věc komentovat. Agentura Reuters chtěla vyjádření také po amerických bezpečnostních složkách, ale ty zatím na dotazy nereagovaly.

Sledování dalších internetových firem

Podle odborníků je pravděpodobné, že americké tajné služby oslovily se stejným požadavkem i další společnosti. Technologická holdingová společnost Alphabet, pod kterou spadá i vyhledavač Google, uvedla, že jediná odpověď na takový požadavek by zněla: „V žádném případě."

Microsoft odmítl komentovat, jestli firmu tajné služby oslovily, ale řekl, že firma nikdy neskenovala e-maily podobným způsobem jako Yahoo.

Americké tajné služby mají právo požadovat data zákazníků internetových firem například z důvodu prevence terorismu. V takových případech se obvykle prověřují uložené zprávy nebo se sledují konkrétní e-mailové účty v reálném čase. Podobná plošná kontrola mailů na vyžádání ale podle řady odborníků nemá obdoby.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme