Zabili ovci, svlékli se a pak se v Osvětimi připoutali pod nápis 'Arbeit macht frei'

Skupina 11 mladých lidí z Polska, Běloruska a Německa se vysvlékla donaha a spoutala řetězy u brány s nápisem Arbeit macht frei bývalého nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi. Policie tyto osoby zadržela, informovala agentura PAP s odvoláním na mluvčího osvětimského muzea Bartosze Bartyzela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do Osvětimi: brána s nápisem Arbeit Macht Frei

Vstup do Osvětimi: brána s nápisem Arbeit Macht Frei | Foto: Edgar Jiménez, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Motiv jednání účastníků této akce policie zatím neupřesnila. Podle spekulací tak ale chtěli obrátit pozornost na válečný konflikt, který se odehrává na východě Ukrajiny.

Před tím, než se svlékli a spoutali řetězy, ještě zabili ovci. Ze snímků zveřejněných médii také na bránu připevnili transparent s červeným nápisem "love" (láska). Podle místní televize si účastníci akci natáčeli s pomocí dronu.

Incident se odehrál odpoledne a muzeum bylo kvůli němu prozatím uzavřeno. Mluvčí regionální policie Sebastian Glen agentuře AFP upřesnil, že skupinu tvořilo sedm mužů a čtyři ženy - dva Poláci, čtyři Bělorusové, Němec a čtyři Polky.

Mluvčí místní policie Malgorzata Jurecká dodala, že skupina těchto osob ve věku 20 až 27 let byla převezena k výslechu na policejní komisařství ve městě Osvětim. O incidentu byla podle ní informována prokuratura a provinilci budou zřejmě obviněni z "hanobení památníku nebo jiného symbolického místa".

"Takovýto incident je v Osvětimi naprosto bezprecedentní, nemám slov," řekl v reakci AFP Piotr Cywiński, ředitel Státního muzea Auschwitz-Birkenau. "Vůbec nevím, jaký byl jejich motiv," dodal.

Němečtí nacisté v táboře Osvětim-Březinka (Auschwitz-Birkenau) v letech 1940 až 1945 povraždili v plynových komorách více než 1,1 milionu lidí, většinou Židů z různých evropských zemí. Mezi oběťmi bylo i několik tisíc českých Židů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme