Začala klíčová bitva proti Islámskému státu. Irácké jednotky útočí na Mosul

Irácké jednotky zahájily ofenzívu proti takzvanému Islámskému státu v iráckém Mosulu. Oznámil to místní premiér Hajdar Abádí. Mosul je nejvýznamnějším městem, které islamisté na severu Iráku kontrolují. Přípravy na boj o jeho znovudobytí trvaly několik měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotky kurdských pešmergů před zahájením útoku na Mosul | Zdroj: Reuters

„Nadešla naše chvíle. Velké vítězství je na dosah,“ oznámil ve státní televizi zahájení útoku irácký premiér Abádí.

Islamisté Mosul okupují zhruba dva roky a vytvořili pod ním síť podzemních tunelů. Irácké jednotky podporují Američané i iráčtí kurdové.

Americký ministr obrany Ash Carter v pondělí nazval zahájení operace za osvobození Mosulu "rozhodujícím momentem kampaně", která zasadí poslední úder v porážce organizace Islámský stát. Carter také řekl, že věří, že Iráčané extremisty porazí a osvobodí Mosul a zbytek Iráku od radikálních ozbrojenců. Mezinárodní koalice vedená USA je podle něj připravena Iráčanům v boji pomoci.

„Hodně štěstí hrdinným iráckým jednotkám, kurdským pešmergům a ninivským dobrovolníkům. Jsme pyšní, že můžeme stát po vašem boku v této historické operaci,“ komentoval zahájení ofenzivy zástupce USA v koalici proti IS Brett McGurk na svém twitterovém účtu.

„Dnes jsem vyhlásil začátek heroické osvobozovací operace," oznámil irácký premiér v televizi obklopen vysokými iráckými důstojníky. Podle BBC uvedl, že do města vstoupí jen vládní jednotky. Brigádní generál Hajdar Fadl agentuře AP řekl, že ofenzivy se zúčastní přes 25 tisíc vojáků.

V rámci přípravy na ofenzivu dorazilo již v pátek na frontovou linii poblíž Mosulu několik stovek příslušníků iráckých speciálních jednotek. V pondělí ráno po oznámení iráckého premiéra byla podle agentury AP už v okolí města slyšet sporadická střelba.

Iráčané se snaží dobýt poslední baštu Islámského státu. Začala bitva o klíčový Mosul

Číst článek

Dvoumilionové město Mosul, kde žijí převážně sunnité, obsadili radikálové z IS bez boje v roce 2014. Není jasné, kolik obyvatel žije ve městě nyní. Šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien ale dnes oznámil, že v souvislosti s ofenzivou v Mosulu je ohrožen 1,5 milionu lidí.

Osvobozovací operace v Mosulu má být podle agentur nejvýznamnější bitvou v Iráku od roku 2003. Tehdy byla zahájená invaze, která svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Humanitární organizace upozorňují, že boj o Mosul vyvolá zřejmě novou uprchlickou vlnu a že o útěk se pokusí až 700 tisíc lidí. Jen v prvních dvou týdnech po zahájení bojů očekávají humanitární organizace, že z města uprchne asi 200 tisíc lidí.

Ještě před zahájením ofenzívy irácké letouny shodily nad Mosulem infomační letáky. Mezitím irácké jednotky obsadily strategické silnice a odřízly město od zásobování.

Jednotky kurdských pešmergů před zahájením útoku na Mosul | Foto: Reuters

ČTK, Martin Balucha, Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme