Začátek brexitu má oficiální termín: Mayová oznámí odchod z EU 29. března

Britská premiérka Theresa Mayová 29. března oficiálně oznámí Bruselu úmysl své země odejít z Evropské unie. Britské zastoupení při EU již o chystaném kroku informovalo předsedu Evropské rady Donalda Tuska, uvedla v pondělí podle agentury Reuters mluvčí Mayové. O odchodu Spojeného království z unie rozhodlo loni v červnu britské referendum. Premiérčina mluvčí zároveň popřela spekulace o možných předčasných parlamentních volbách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyjednávač Evropské unie pro brexit Michel Barnier

Vyjednávač Evropské unie pro brexit Michel Barnier | Zdroj: Reuters

Přesný termín aktivace článku 50 lisabonské smlouvy o odchodu členské země z evropského bloku, kterou v daném případě začnou rozhovory Londýna a Bruselu o podmínkách takzvaného brexitu, dosud znám nebyl. Mayová dala pouze na vědomí, že se tak stane do konce března.

Královna Alžběta posvětila brexit. Premiérka může spustit jednání s Evropskou unií

Číst článek

Odchod z unie vyvolává v britské politice rozpory. Například skotská regionální vláda Nicoly Sturgeonové oznámila, že chce uspořádat nový plebiscit o nezávislosti na Londýnu, aby Skotsko mohlo v EU setrvat. Skotsko se totiž v loňském referendu vyslovilo pro zachování unijního členství. V Británii se také vedla debata o tom, kdo a jakým způsobem se do vyjednávacího procesu zapojí.

V této souvislosti se spekulovalo, že se Mayová rozhodne pro předčasné volby, takové plány ale úřad premiérky popřel. Na spekulace zareagovala i sázková kancelář Ladbrokes, podle které je pravděpodobnost předčasného výběru zákonodárců v letošním roce sedmnáctiprocentní.

Evropská komise byla o britském záměru spustit vyjednávání o brexitu dopředu informována a na jednání je připravena, řekl mluvčí Margaritis Schinas. Britský ministr pro brexit David Davis prohlásil, že cílem vyjednávání bude nové, pozitivní partnerství mezi Británií a jejími přáteli a spojenci v Evropské unii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme