Zahynulo při náletech na Mosul 200 civilistů? Spojené státy případy prošetřují

Koaliční síly vedené Spojenými státy vyšetřují zprávy ohledně spojeneckých leteckých útoků v západní části iráckého města Mosul. Údajně při nich tento měsíc zahynulo až 200 civilistů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na prohlášení koaličních jednotek. Koaliční letouny podporují operaci irácké armády, jejímž cílem je osvobodit Mosul z rukou teroristické organizace Islámský stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják zachraňuje raněnou ženu v iráckém Mosulu. | Zdroj: Reuters

Obyvatelé Mosulu řekli novinářům agentury AP, že při dvou náletech, které tento měsíc zasáhly domy ve čtvrti Al-Džadída na západě Mosulu, přišlo o život velké množství lidí. „Uvnitř bylo více než 137 lidí. Ukrývali se tam poté, co uprchli před střelami, jež ničily tuto čtvrť," prohlásil o jednom bloku domů místní obyvatel Ahmad Ahmad.

Jeden z náletů podle místních obyvatel zasáhl obytnou zónu 13. března a o čtyři dny později přišel druhý letecký úder. Zpravodajský server BBC News uvedl, že civilních obětí bylo podle místních obyvatel na 200.

Islámský stát v Mosulu otevřel cestu k vzácnému starověkému paláci. A nestihl ho vyloupit

Číst článek

Reportér agentury AP viděl nejméně 50 těl, která byla vynesena z trosek budov. V pátek je ze sutin vytahovali členové týmu iráckých záchranářů, kteří se údajně na místo dříve nedostali kvůli prudkým bojům v oblasti.

Koalice začala oficiálně prověřovat důvěryhodnost tvrzení o civilních obětech, uvedly koaliční síly v prohlášení. Koalice dodala, že v oblasti běžně provádí letecké údery proti Islámskému státu a že se při plánování a provádění náletů maximálně snaží snížit riziko pro civilisty.

List The New York Times citoval nejmenované americké vojenské činitele, podle nichž koalice prošetřuje útok z období mezi 17. a 23. březnem.

Mosul je druhým největším městem Iráku. Bojovníci takzvaného Islámského státu je ovládli v červnu 2014, kdy z tamní Velké mešity jeho vůdce abú Bakr Bagdádí vyhlásil na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát. Vládní ofenziva za znovudobytí Mosulu, který je teď poslední významnou baštou IS v zemi, začala v polovině loňského října.

Armáda zatím ovládá asi 40 procent západního sektoru Mosulu a islamisté tamní civilisty často využívají jako živé štíty. Z oblasti bojů uprchly desetitisíce lidí, zůstává jich tam ale více než 400 tisíc. Východní část Mosulu byla osvobozena v lednu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme