Zatýkání v Turecku pokračuje. Úřady zadržely 9 představitelů prokurdské strany

Turecké úřady zatkly v sobotu devět oblastních představitelů Lidové demokratické strany v jihovýchodní provincii Adana. Viní je z podpory terorismu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

Ze stejného důvodu turecká policie v pátek zadržela dvojici vůdců a devět poslanců Lidové demokratické strany (HDP). Další dva poslanci, na které byly v pátek vydány zatykače, se zdržují v zahraničí mimo dosah tureckých úřadů. Policie také podnikla razii v ankarské centrále strany.

HDP označila akci za pokus o puč ze strany vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a vyzvala mezinárodní společenství k reakci. Představitelé některých evropských zemí, Evropské komise a OSN už v pátek vyjádřili znepokojení nad dalším umlčováním opozice v Turecku.

Zatčení prokurdských poslanců vyvolalo v Turecku nepokoje a hádku s EU. Výbuch v Diyabarkiru zabil osm lidí

Číst článek

Stíhání poslanců v Turecku umožnil zákon z letošního jara, který prosadila vládnoucí strana a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních. Západní země kritizují tento zákon, který podle nich ohrožuje demokracii. Vláda ho však hájí jako součást boje proti terorismu.

Soud v Istanbulu v sobotu také nařídil ponechat 9 ze 13 nedávno zatčených novinářů opozičního listu Cumhuriyet ve vazbě až do jejich pondělního soudu. Čtyři byli propuštěni z důvodu věku a zdraví. Úřady viní novináře z napojení na kurdské separatisty a na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož turecká vláda viní z červencového pokusu o puč.

Organizace P24 tvrdí, že turecký režim od července uzavřel asi 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně na příklad vysílání kurdského dětského programu. Více než 200 novinářů bylo zadrženo, ve vězení zůstává přes sto žurnalistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme