Zatýkání v Turecku pokračuje. Úřady zadržely 9 představitelů prokurdské strany

Turecké úřady zatkly v sobotu devět oblastních představitelů Lidové demokratické strany v jihovýchodní provincii Adana. Viní je z podpory terorismu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Foto: Reuters

Ze stejného důvodu turecká policie v pátek zadržela dvojici vůdců a devět poslanců Lidové demokratické strany (HDP). Další dva poslanci, na které byly v pátek vydány zatykače, se zdržují v zahraničí mimo dosah tureckých úřadů. Policie také podnikla razii v ankarské centrále strany.

HDP označila akci za pokus o puč ze strany vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a vyzvala mezinárodní společenství k reakci. Představitelé některých evropských zemí, Evropské komise a OSN už v pátek vyjádřili znepokojení nad dalším umlčováním opozice v Turecku.

Zatčení prokurdských poslanců vyvolalo v Turecku nepokoje a hádku s EU. Výbuch v Diyabarkiru zabil osm lidí

Číst článek

Stíhání poslanců v Turecku umožnil zákon z letošního jara, který prosadila vládnoucí strana a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních. Západní země kritizují tento zákon, který podle nich ohrožuje demokracii. Vláda ho však hájí jako součást boje proti terorismu.

Soud v Istanbulu v sobotu také nařídil ponechat 9 ze 13 nedávno zatčených novinářů opozičního listu Cumhuriyet ve vazbě až do jejich pondělního soudu. Čtyři byli propuštěni z důvodu věku a zdraví. Úřady viní novináře z napojení na kurdské separatisty a na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož turecká vláda viní z červencového pokusu o puč.

Organizace P24 tvrdí, že turecký režim od července uzavřel asi 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně na příklad vysílání kurdského dětského programu. Více než 200 novinářů bylo zadrženo, ve vězení zůstává přes sto žurnalistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme