Země EU se nedokážou shodnout na dokumentu, který má ukázat jejich jednotu

Evropská sedmadvacítka má poslední den na vyřešení sporů o podobu Římské deklarace. Tou chce v sobotu u příležitosti 60. výročí zrodu společenství demonstrovat jednotu a společnou vizi po odchodu Británie. Řecko a Polsko ale pohrozily, že dokument na summitu v Římě nepodepíšou, pokud nebude zmiňovat jejich požadovaná témata.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské instituce se kvůli brexitu musí stěhovat. | Foto: pixabay.com

Varšava chce podle premiérky Beaty Szydlové v textu zdůraznit jednotu Evropské unie a prosazování těsné spolupráce s NATO. V televizi TVN24 řekla, že deklarace také musí obsahovat posílení úlohy národních parlamentů a sjednocující roli společného trhu. Atény zase požadují, aby dokument odkazoval na respektování národní sociální legislativy.

Navzdory hrozbám těchto dvou zemí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker podle svého mluvčího věří, že představitelé 27 členských států v Itálii deklaraci stvrdí.

Kvůli pokutě podalo Česko žádost do Bruselu o smírčí řízení. Případně podejte žalobu, vyzývá Babiš

Číst článek

Summit v Římě se bude konat pět dní před tím, než Británie oficiálně požádá o vystoupení z unie. Zahájí tak dvouletý proces svého odchodu.

Velké spory při dojednávání Římské deklarace se také vedly o zmínění vícerychlostní Evropy. Myšlenku, že část unie má v integraci postupovat rychleji než zbytek, podporuje Německo a další staré členské státy. Nelíbí se naopak novým členům, jako je Česká republika.

Výsledný kompromis nakonec připouští rozdílnou intenzitu prohlubování spolupráce mezi členskými zeměmi. Všechny ale mají postupovat stejným směrem a unie jako celek má zůstat jednotná.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme