Země NATO musí zvýšit výdaje na obranu, shodl se šéf aliance s Trumpem

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg telefonicky jednal s nastupujícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Diskutovali hlavně o budoucnosti NATO a o tom, jak je důležité, aby členské země zvýšily výdaje na obranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Zdroj: Reuters

„Zvolený prezident a generální tajemník zdůraznili trvalý význam NATO a jednali o tom, jak se NATO přizpůsobuje novým bezpečnostním podmínkám, včetně boje proti hrozbě terorismu," uvedla aliance ve svém prohlášení.

Oba představitelé také jednali o výdajích na obranu a shodli se, že „bylo dosaženo pokroku ke spravedlivějšímu sdílení zátěže, ale že je toho potřeba udělat více,“ uvádí se dále v dokumentu.

Podle agentury Reuters jde o očividný odkaz na to, že Spojené státy mají zdaleka největší obranné výdaje na obranu Evropy.

Stoltenberg před vůbec prvním společným rozhovorem uvedl, že Trump bude chtít, aby Spojené státy stejně jako dosud stály v čele aliance. „Jsem absolutně přesvědčen, že prezident Trump bude lpět na americkém vedení aliance," uvedl.

Trump nabídl post ministra spravedlnosti konzervativnímu senátorovi Sessionsovi. Sdílí spolu názor na mexickou zeď

Číst článek

Trump během předvolební kampaně vyvolal mezi členskými státy nejistotu, když prohlásil, že Amerika Evropu opustí, pokud evropské státy NATO nebudou spravedlivě přispívat na společnou obranu aliance.

Mnohé státy, mezi nimi i Česká republika, totiž neplní závazek vydávat nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu.

Přes dvě procenta HDP investují kromě USA (3,6 procenta) a Řecka (2,4) ještě Británie (2,2) a Estonsko (2,16). Této hranice se letos snaží držet také Polsko, vyplývá z údajů bruselské centrály NATO.

Česká republika je s více než jedním procentem HDP na 22. místě z 28 zemí aliance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme