Ziskem českého občanství by si mohl Vukadinovič zajistit i vstupenku do reprezentace

Srbský fotbalista Vukadin Vukadinovič září v dresu Zlína a není vyloučené, že by mohl posílit i českou reprezentaci. Pokud by se mu to nakonec po složité proceduře povedlo, byl by i velkou výjimkou napříč všemi českými sporty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doklady | Foto: Honza Ptáček

V současné době se skládá nový fotbalový národní tým, hodně hráčů je navíc zraněných, a tak by se dal využít šikovný srbský záložník, který v Česku působí už šest let. Vukadinovič si vyřizuje české občanství na pobídnutí bývalého reprezentanta a teď jednoho z manažerů Zlína Zdeňka Grygery.

„Ano, požádal jsem o české občanství, to jsem chtěl. A pak se objevila informace, že mám momentálně tu formu a mohl bych tak možná reprezentovat Česko. Ale to je složitější, takže to bych nerad komentoval ještě,“ vypálil plynnou češtinou.

Zkoušku z ní jako jednu z podmínek pro získání občanství už ostatně má. Mimochodem, v Česku žije legálně zhruba půlmilion cizinců (hlavně z Ukrajiny, Slovenska a Vietmanu) a ročně jich kolem pěti tisíc dostane české občanství.

Národnímu týmu by mohla pomoct osobnost minulých let, myslí si bývalý fotbalový reprezentant Nedvěd

Číst článek

Pro získání občanství musí Vukadinovič splnit dohromady osm podmínek. Zahrnují třeba délku pobytu v Česku, dále to, že nebyl soudně trestán, že má zajištěný příjem nebo třeba nezatěžoval sociální systém.

To vše je teď samozřejmě v jednání a v rukou úředníků. Co se pak týká reprezentace, tak tam by to bylo samozřejmě na jeho výkonnosti a rozhodnutí trenéra Karla Jarolíma.

Vukadinovič by ale nebyl prvním cizincem v některém z českých národních týmů, přesto to ale není častý jev. Angažování cizinců do českých reprezentací patří mezi výjimky. Ve fotbalu se kdysi uvažovalo o bosenském kanonýrovi Edinu Džekovi.

Ostré nákupy jako udělaly atletické svazy Turecka nebo ropných velmocí z Perského zálivu ale Češi neplánují. Zavrhl to i šéftrenér atletického svazu Tomáš Dvořák. „Nemáme ty tužby. Rozhodně se nenabízíme v tomhle směru a z mé strany by to byl podraz vůči českým atletům,“ potvrzuje.

Tomáš Kohout, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme