Život Íránci vězněné Britky je v ohrožení. Hladoví a zvažuje sebevraždu, bije na poplach manžel

Britka íránského původu Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová, která je v Íránu vězněná za pokus o svržení režimu, uvažuje o sebevraždě. V sobotu to oznámila organizace ochránců lidských práv Amnesty International, která informaci získala od jejího manžela Richarda Ratcliffea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová s dcerou Gabrielou. Nedatovaný snímek zveřejnila letos v červnu kampaň Free Nazanin (Osvoboďte Nazanin). | Foto: Fotobanka Profimedia

V září Nazanin potvrdila příbuzným, že byla odsouzena k pětiletému vězení za pokus o svržení íránského režimu. Ratcliffe řekl Amnesty International, že se v minulých týdnech zdraví jeho ženy „zásadně zhoršilo a že uvažuje i o sebevraždě". Podle něj 13. listopadu zahájila hladovku, protože ztrácí naději, „že bude osvobozena".

Organizace vyzvala k rychlému a bezpodmínečnému propuštění Britky. Její zástupce pro Blízký východ Philip Luther sdělil, že po zatčení byla Zaghariová-Ratcliffeová odloučena od své malé dcery a držena v izolaci 45 dní.

Íránci udeřili na salony krásy: 24 zadržených kvůli ‚dekadentní kultuře nahoty‘

Číst článek

Sedmatřicetiletá Zaghariová-Ratcliffeová pracovala pro nadaci Thomson Reuters, zaměřenou na školení pro novináře a lidskoprávní témata. Britka do Íránu přijela se svou dvouletou dcerou, která je nyní u íránských příbuzných a úřady jí odebraly britský pas. Podle Ratcliffea jeho žena takto s dcerou cestovala do Íránu už počtvrté a v minulých případech problémy neměla. Zatčena byla v dubnu.

V Íránu bylo zadrženo několik dalších lidí s dvojím občanstvím, které ale země neuznává a se zatčenými jedná jako s Íránci, takže nemají možnost získat pomoc konzulátů.

V září byla z „humanitárních důvodů" z vězení propuštěna antropoložka Homa Hoodfarová, která má kromě íránského také kanadské občanství a zadržena byla kvůli „bezpečnostním prohřeškům".

Írán a Británie po pěti letech normalizují vztahy a obě země letos jmenovaly velvyslance. Británie své velvyslanectví v Teheránu uzavřela, když na něj v listopadu 2011 zaútočily stovky íránských demonstrantů. Protestující tehdy rozřezali portréty britských panovníků, zapálili automobil a zastupitelský úřad vyrabovali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme