Znovu jste ve stínu, zeptal se redaktor polské premiérky. Teď má v rozhlase skončit

Vládní politici se v polských veřejnoprávních médiích s ostrými otázkami zas tak často nepotýkají. Obzvlášť poté, co vláda Práva a spravedlnosti (PiS) po volbách 2015 dosadila nové vedení rozhlasu a televize a řada redaktorů rychle skončila. Páteční rozhovor s premiérkou Beatou Szydłovou ale tak hladký průběh neměl. A má dohru – redaktor rozhlasu je na nucené dovolené a prý se už nemá vracet.

Praha/Varšava (Aktualizováno: 7:21 14. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář Polského rozhlasu Wojciech Dąbrowski, který má po rozhovoru s premiérkou Beatou Szydłovou skončit ve vysílání | Foto: Repro Youtube | Zdroj: Jedynka Polskie Radio

Den po návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Varšavě byla polská premiérka Szydłová ze strany PiS hostem pořadu „Signály dne“.

Moderátor bezmála dvacetiminutového pořadu Polského rozhlasu Wojciech Dąbrowski položil předsedkyni vlády několik otázek týkajících se její pozice ve straně, Trumpovy návštěvy v Polsku či ochrany životního prostředí.

Veřejnoprávní nebo národní?

Polská vláda prosadila v prosinci 2015 narychlo nový mediální zákon. Ten umožnil výrazné zvýšení politického vlivu ve vedení veřejnoprávních médií i na jejich obsah. Polská média jsou dlouhodobě velmi polarizovaná, existuje jasně vymezený provládní tábor a protivládní tábor.

Znovu ve stínu?

„Jak se stalo to, že jste nebyla v té skupině, která se setkala s prezidentem Trumpem, paní premiérko?“ ptal se Dąbrowski Szydłové na to, proč se na rozdíl od některých ministrů její vlády s Donaldem Trumpem osobně nesetkala.

„Byla jsem na náměstí Krasińských, kde Trump promlouval,“ opáčila premiérka. Formát návštěvy byl podle ní jiný než obvykle.

Jeden z dotazů se týkal i nedávného stranického sjezdu PiS, na kterém sice premiérka byla, ale nehovořila. „To je už další taková situace, kdy jste, dá se říct, ve stínu. Jak to okomentujete?“ ptal se dál Dąbrowski.

Szydłová na otázky novináře odpovídala poměrně dlouze, Dąbrowski jí do řeči neskákal. Ptal se pak dál i na dopis UNESCO, kterým organizace vyjadřuje nespokojenost s kroky polského ministerstva životního prostředí a s rozsáhlým kácením v přísně chráněném Bělověžském pralese u hranic s Běloruskem.

Polská premiérka Beata Szydłová v červnu 2017 | Zdroj: Reuters

Neplánovaná dovolená

Podle portálu 300politika.pl si ještě večer redaktora předvolalo „na kobereček“ vedení Polského rozhlasu a nařídilo mu dovolenou.

„Žádali mě, abych si vzal neplánovanou dovolenou už od pondělí. Potom mě požádali, abych pak hned začal čerpat řádnou dovolenou od 6. srpna,“ řekl Dąbrowski portálu Wpolityce.pl.

„Další den mi vzkázali, že už nemám šanci na návrat do Signálů dne a že bych si měl začít hledat práci. Formální záležitosti prý vyřídíme po dovolené,“ uvedl dál novinář Polského rozhlasu.

Obrat Polského rozhlasu

Polský rozhlas a Dąbrowski informovali v prohlášení ze 14. července o tom, že se redaktor 17. července vrátí do práce i do vysílání. Dąbrowski poděkoval za podporu, rozhlas věc dál nekomentoval. Proti vyhazovu redaktora se postavili novináři z protivládních i provládních polských médií, novinářský svaz i samotný Úřad vlády. (aktualizováno 14. 7.)

Rozhlas vyhazov popírá

Dąbrowského verzi Polský rozhlas odmítl. „Redaktor je na dovolené, podobně jako mnoho dalších pracovníků v letních měsících,“ uvedla mluvčí rozhlasu.

Znepokojení nad situací vyjádřilo v tiskovém prohlášení polské Centrum monitoringu svobody tisku: "Nátlak na novináře či redaktory rozhodující o obsahu vysílání, hrozby výpovědí nebo vyřazením z vysílání, ohrožují svobodu slova a degradují veřejnou diskusi v Polsku," napsala instituce fungující pod Svazem polských novinářů.

Samotná premiérka Szydłová podle portálu Wpolityce.pl s rozhovorem problém neměla, byla spokojená a s úsměvem odešla ze studia. Dąbrowski začal pořad Signály dne moderovat v březnu 2016.

Rozhovor Wojciecha Dąbrowského s Beatou Szydłovou z 7. července 2017 v polském jazyce:

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme