Zrádci a nepřátelé lidu, napsaly kvůli brexitu britské noviny o soudcích vrchního soudu

Poslanci různých britských stran žádají premiérku Theresu Mayovou, aby se ohradila vůči nenávistným útokům na soudce Vrchního soudu. Ti v týdnu rozhodli, že vláda nemá pravomoc aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu země z Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Theresa Mayová | Foto: ČTK/AP, Kirsty Wigglesworth

Některé britské noviny spustily nenávistnou kampaň vůči soudcům. Daily Mail na příklad upozornily na sexuální orientaci jednoho z předních britských soudců a napsaly, že soudci jsou „zrádci a nepřátelé lidu“.

Proti rozhodnutí soudu se ohradili také někteří politici. Podle člena vlády Sajida Javida je soudní výrok „nepřijatelný“ pokus zmařit vůli Britů, kteří se v referendu jasně vyjádřili pro odchod země z unie. Rozhodnutí soudu by totiž mohlo zbrzdit či ohrozit snahu Mayové zahájit vyjednávání s evropskými partnery v březnu 2017.

Brexit musí odsouhlasit i parlament, rozhodl britský soud. Vláda se chce odvolat

Číst článek

Tato kampaň však vyvolala neméně prudkou reakci. Konzervativec Stephen Phillips rezignoval na svůj poslanecký mandát, protože ho znechutil postup vlády. Jeho stranický kolega a bývalý nejvyšší státní žalobce Dominic Grieve má pocit, že zpravodajství Daily Mailu nebo Telegraphu připomíná Zimbabwe Roberta Mugabeho. „Útoky zavánějí fašistickým státem,“ řekl Grieve a dodal, že podobná kritika soudců znamená buď naprosté nepochopení ústavy země, nebo úmyslnou snahu ústavu zničit.

Proti útokům má vystoupit premiérka i ministryně spravedlnosti

Konzervativní předseda justičního výboru parlamentu Bob Neill varoval, že útoky „ohrožují nezávislost naší justice a nemají místo v civilizovaném světě“.

I další poslanci napříč stranami nebo bývalý premiér Tony Blair si myslí, že by se vláda, zejména pak premiérka Theresa Mayová, měla proti útokům ohradit. Britská advokátní poradna vyzvala britskou ministryni spravedlnosti Elizabeth Trussovou, aby odsoudila „vážné a neopodstatněné útoky na justici“.Předseda labouristů Jeremy Corbyn vyzval k tomu, aby vláda začala podle soudního verdiktu neprodleně konzultovat detaily brexitu s parlamentem.

Londýnský vrchní soud rozhodnul, že souhlas britské vlády k brexitu nestačí. Měl by ho schválit také parlament. Premiérku rozhodnutí zklamalo, a proto se proti němu odvolá k nejvyššímu soudu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru