Zvyšte výdaje na obranu, vyzval v Bruselu Tillerson. Požadovaná částka je nereálná, zní z Německa

Spojené státy nemohou nést většinu nákladů na fungování NATO a evropští spojenci musí zvýšit výdaje na obranu. Alianční ministry zahraničí k tomu v Bruselu vyzval nový šéf americké diplomacie Rex Tillerson. Pro německou vládu je ale podle ministra zahraničí Sigmara Gabriela alianční cíl na výši výdajů nerealistický.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson na summitu NATO

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson na summitu NATO | Zdroj: ČTK

Podle Tillersona na plnění finančních závazků spojenců závisí schopnost NATO zajistit bezpečnost transatlantického prostoru.

Gabriel ale namítl, že dávat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu by pro Berlín znamenalo investovat do armády 70 miliard eur ročně. A to podle něj žádný německý politik nepodpoří. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD odmítl, že by to znamenalo roztržku v alianci.

USA nevylučují vojenský zásah v KLDR. Politika strategické trpělivosti skončila, varoval Tillerson

Číst článek

„To bylo ujasňování si toho, jak mají být definovány ty cíle. A jakým způsobem posilovat schopnost čelit hrozbám.“

Do květnového summitu NATO mají všichni členové sestavit národní plány, jak vyšší výdaje splní.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg věří, že do května budou mít všechny členské země národní plány hotové. Ještě letos by tak mělo být známo, do kdy závazek navýšit obranné výdaje splní.

Aliance se v roce 2014 dohodla navýšit výdaje na armádu na dvě procenta HDP do deseti let. V současnosti tento cíl plní jen zlomek členů a většinu nákladů na fungování NATO nesou Spojené státy.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme